We wtorek rano Chiny umieściły na orbicie okołoziemskiej ostatniego satelitę , który wchodzi w skład systemu nawigacyjnego Beidou. Ma on być konkurencją m.in. dla amerykańskiego systemu GPS.

We wtorek rano Chiny umieściły na okołoziemskiej orbicie ostatniego satelitę, wchodzącego w skład nawigacyjnego systemu Beidou – podaje agencja “Reuters”. Ma on stanowić konkurencję dla amerykańskiego systemu GPS.

Misja została zaplanowana pierwotnie na 16 czerwca. Została w ostatniej chwili odroczona z powodu technicznych usterek rakiety nośnej Długi Marsz-3B, które wykryto podczas prób startowych.

Start rakiety odbył się w bazie Xichang, która znajduje się na południowym-zachodzie Chin. Był transmitowany przez państwową telewizję CCTV. Satelita osiągnął planowaną orbitę w niecałą godzinę po starcie.

Beidou-3 jest ostatnim – 35 – satelitą, który będzie stanowił element nawigacyjnego systemu Beidou. Zdaniem ekspertów realizacja projektu kosztowała około 10 mld dolarów.

System nawigacyjny Beidou jest odpowiedzią Pekinu na amerykański system GPS, europejski Galileo, a także rosyjski GLONASS.

Pomysł rozwinięcia Beidou zrodził się w latach 90. XX wieku, gdy chińskie wojsko starało się zmniejszyć zależność od amerykańskiego systemu GPS.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Pierwsze satelity wchodzące w skład systemu Beidou zostały wystrzelone na orbitę w 2000 roku. W 2012 roku działalność rozpoczęła druga generacja satelitów.

W 2015 r. Chiny rozpoczęły rozmieszczanie trzeciej generacji satelitów Beidou, których celem jest zagwarantowanie globalnego zasięgu.

reuters.com / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply