Chińczycy deklarują, że już w przyszłym roku zacznie działać system Beidou czyli chiński odpowiednik amerykańskiego Global Positioning System (GPS).

O zaawansowaniu prac nad Beoidou poinformował w środę za stroną internetową chińskiego programu portal Technode. System ma być w pełni konkurencyjny wobec GPS zarówno dla wykorzystania cywilnego, w tym komercyjnego jak i wojskowego. W 2020 r. mają zostać wystrzelone ostatnie satelity składające na trzecią sieć (Beidou-3) 35 aparatów orbitalnych. System zostanie wówczas w pełni skonfigurowany do działania.

Już od końca 2018 r. możliwe jest korzystanie z usług systemu Beidou w regionie Dalekiego Wschodu. Do końca przyszłego roku będzie gotowy by dokonywać za jego pomocą lokalizacji na całym globie. Przyniesie Chinom nie tylko korzyści strategiczne ale i finansowe, bowiem rynek na usługi geolokalizacyjne były w 2017 roku wyceniany na 39,7 mld dol.

Chińczycy ogłosili zamiary budowy własnego systemu geolokalizacji w 2000 r. Jego stworzenie pozwoli ChRL uniezależnić się od systemu amerykańskiego co jest o tyle ważne, że na Beidou będą oparte także systemy Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej czy statków cywilnych, w tym handlowych. Nabiera to szczególnego znaczenie wobec narastającej rywalizacji Chin i z USA. Władze tych ostatnich oficjalnie określiły już ChRL jako głównego rywala a administracja Donald Trumpa wydała Chińczykom wojnę handlową.

Poza amerykańskim systemem GPS własny system geolokalizacyjny posiada Rosja w postaci GLONASS. Inny tego rodzaju system – Galileo buduje Unia Europejska.

Czytaj także: Chiny szykuję polityczną ofensywę w Europie – testem kwestia sieci 5G

technode.com/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply