Izraelski statek badawczy Bat Galim został przechwycony przez okręt tureckiej marynarki wojennej i odprowadzony poza wody, które Turcy uważają za własną strefę morską.

Bat Galim to badawczy statek pracujący dla izraelskiego Instytutu Oceanografii i Limnologii. Prowadził on uzgodnione z władzami Republiki Cypryjskiej badania na wodach terytorialnych tego państwa. Jednak misję statku przerwała w sobotę turecka marynarka wojenna. Jak podała w niedzielę telewizja Al Jazeera turecki okręt wywołał załogę Bat Galim i  zażądał wytłumaczenia jakie działania prowadzi po czym zażądał odpłynięcia z wód terytorialnych Cypru. Izraelski statek podporządkował się komendzie Turków i eskortowany przez nich oddalił się od wybrzeży Cypru.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Al Jazeera przypomina, że incydent nastąpił wkrótce pod podpisaniu przez Turcją z oficjalnym rządem Libii memorandum w sprawie rozgraniczenia stref we wschodniej części Morza Śródziemnego. Opisane w nim rozgraniczenia naruszają strefy Grecji i Cypru dlatego memorandum zostało już odrzucone przez te państwa ale też Unię Europejską.

Turcy opierają swoje działania o funkcjonującą na części wyspy Turecką Republikę Cypru Północnego . Powstała on po rebelii miejscowej społeczności tureckiej wspartej w 1974 r. przez inwazję tureckiej armii. Jest uznawana wyłącznie przez Ankarę oraz region Azerbejdżanu – Nachiczewańską Republikę Autonomiczną.

Konkurencja na wodach wokół Cypru staje się tym bardziej zacięta, że pod dnem morskim na południe i południowy-wschód od wyspy znajdują się duże złoża gazu. Jeszcze w lipcu tureckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zadeklarowało, że Turcy zamieszają eksploatować te złoża bez względu na stanowisko na stanowisko Unii Europejskiej. Tureckie podmioty już prowadzą odwierty badawcze u wybrzeży Cypru.

aljazeera.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz