Izraelski statek badawczy Bat Galim został przechwycony przez okręt tureckiej marynarki wojennej i odprowadzony poza wody, które Turcy uważają za własną strefę morską.

Bat Galim to badawczy statek pracujący dla izraelskiego Instytutu Oceanografii i Limnologii. Prowadził on uzgodnione z władzami Republiki Cypryjskiej badania na wodach terytorialnych tego państwa. Jednak misję statku przerwała w sobotę turecka marynarka wojenna. Jak podała w niedzielę telewizja Al Jazeera turecki okręt wywołał załogę Bat Galim i  zażądał wytłumaczenia jakie działania prowadzi po czym zażądał odpłynięcia z wód terytorialnych Cypru. Izraelski statek podporządkował się komendzie Turków i eskortowany przez nich oddalił się od wybrzeży Cypru.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Al Jazeera przypomina, że incydent nastąpił wkrótce pod podpisaniu przez Turcją z oficjalnym rządem Libii memorandum w sprawie rozgraniczenia stref we wschodniej części Morza Śródziemnego. Opisane w nim rozgraniczenia naruszają strefy Grecji i Cypru dlatego memorandum zostało już odrzucone przez te państwa ale też Unię Europejską.

Turcy opierają swoje działania o funkcjonującą na części wyspy Turecką Republikę Cypru Północnego . Powstała on po rebelii miejscowej społeczności tureckiej wspartej w 1974 r. przez inwazję tureckiej armii. Jest uznawana wyłącznie przez Ankarę oraz region Azerbejdżanu – Nachiczewańską Republikę Autonomiczną.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Konkurencja na wodach wokół Cypru staje się tym bardziej zacięta, że pod dnem morskim na południe i południowy-wschód od wyspy znajdują się duże złoża gazu. Jeszcze w lipcu tureckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zadeklarowało, że Turcy zamieszają eksploatować te złoża bez względu na stanowisko na stanowisko Unii Europejskiej. Tureckie podmioty już prowadzą odwierty badawcze u wybrzeży Cypru.

aljazeera.com/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz