Naukowcy odkryli, że koronawirus SADS-CoV, powodujący chorobę u świń może przenosić się na człowieka. Wirus SARS CoV-2, który spowodował obecną pandemię także był wirusem odzwierzęcym.

O odkryciu naukowców z amerykańskiego University of North Carolina poinformowała w niedzielę telewizja Polsat News. Chodzi o koronawirusa syndromu ostrej biegunki określanego jako SADS-CoV. Wirus ten występuje u świń choć ma pochodzić od nietoperzy. U trzody chlewnej powoduje on chorobę przejawiającą się biegunką, wymiotami mogącą prowadzić do padnięcia zwierzęcia. Szczególnie groźny jest dla prosiąt. W Chinach koronawirus obserwowany jest w chlewach od 2016 r.

„Podczas gdy wielu naukowców skupia się na rozwijającym się zagrożeniu ze strony betakoronawirusów, takich jak SARS i MERS, alfakoronawirusy mogą okazać się równie ważnym, jeśli nie ważniejszym zmartwieniem ze względu na ich potencjał do szybkiego przenoszenia się między gatunkami” – Polsat News cytuje prof. Ralpha Barica, który opublikował na łamach periodyku „PNAS” artykuł w którym ostrzega, że SADS CoV może przenosić się ze świń na ludzi.

Naukowcy prowadzili już eksperymenty z SADS CoV i, które wykazały, że wirus ten może reprodukować się także w ludzkich komórkach. Wirus wykorzystywał komórki płuc i jelit człowieka, szczególnie sprawnie namnażając się w tych drugich. Jest jednak również dobra wiadomość. Naukowcy testowali również terapie jakie można zastosować przeciw świńskiemu koronawirusowi. Okazało się, że bardzo poważnie hamuje jego namnażanie lek remdisiwir.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Obiecujące wyniki testów z remdisiwirem wskazują na potencjalną możliwość leczenia w przypadku, gdyby doszło do zakażania ludzi. Zalecamy, aby zarówno osoby pracujące ze świniami, jak i same stada świń były regularnie monitorowane pod względem obecności SADS-CoV. Pomoże to zapobiegać epidemiom i ogromnym stratom ekonomicznym” – powiedziała badaczka Caitlin Edwards.

Koronawirus SARS CoV-2, który jest odpowiedzialny za obecną pandemię także pochodzi od nietoperzy. Nosicielem pośrednim, przez którego wirus ten przeniósł się na człowieka była jadane w Chinach łuskowce.

Czytaj także: Koronawirusowe rekordy w Europie Środkowej

polsatnews.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz