Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział poluzowanie w ciągu najbliższych dni reguł dotyczących izolacji i kwarantanny. Obiecał też „odważne decyzje” w marcu w kwestii zniesienia obostrzeń. Według niego można mówić o „początku końca” pandemii koronawirusa.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział w środę na konferencji prasowej, że zagrożenie epidemią COVID-19 powinno spadać.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

470 PLN    (2.13%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Tak jak często byłem pesymistą, w tej sytuacji jestem optymistą. Mamy tak naprawdę do czynienia z początkiem końca pandemii” – mówił Niedzielski.

Minister zdrowia powoływał się na dane odnośnie liczby pozytywnych testów i liczby hospitalizacji. Wskazywał, że liczba hospitalizacji względem liczby zakażeń maleje, a co za tym idzie, maleje też zagrożenie braku wydolności systemu ochrony zdrowia. Dane ze szpitali świadczą także, iż przebieg COVID-19 podczas V fali jest łagodniejszy – zmalały średnia długość hospitalizacji i zapotrzebowanie na tlen. Jego zdaniem o złagodzeniu pandemii świadczą też doświadczenia innych państw.

„Widzimy, że inne kraje, które przed nami odczuwały apogeum tej piątej fali, znoszą już w tej chwili restrykcje i to jest ten scenariusz, który nas czeka” – powiedział Adam Niedzielski.

W związku z tym ministerstwo zdrowia w ciągu najbliższych dni poluzuje reguły dotyczące izolacji i kwarantanny.

Od 11 lutego zniesiona zostanie kwarantanna dla osób, które miały kontakt z chorym lub osobą, która uzyskała pozytywny wynik testu, oraz dla osób przyjeżdżających z zagranicy. Kwarantanna przyjazdowa będzie obowiązywać jedynie osoby przybywające spoza strefy Schengen bez unijnego certyfikatu covidowego.

Od 15 lutego skróceniu do 7 dni ulegnie kwarantanna. Kwarantanna dla domowników osoby chorej będzie trwała wyłącznie w czasie izolacji tej osoby.

Minister Niedzielski wyraził nadzieję, że w marcu będzie można podjąć „odważne, pełne decyzje dotyczące znoszenia restrykcji (…) czy wprowadzenia łagodniejszych regulacji”.

W związku z informacjami płynącymi z ministerstwa zdrowia minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział, że 21 lutego uczniowie wrócą do szkół.

Jak podawaliśmy, w obliczu niższego poziomu hospitalizacji niż w poprzednich falach, kilka krajów europejskich, w tym Francja, Irlandia, Wielka Brytania i Dania zapowiedziało zniesienie lub znaczne ograniczenie obostrzeń, pomimo rekordowej lub bardzo wysokiej liczby zakażeń.

Kresy.pl / pap.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz