Chiny mają ogłosić w nadchodzących dniach złagodzenie środków przeciwepidemicznych obowiązujących w tym państwie.

Powołując się na anonimowe źródła agencja informacyjna Reutera podała w czwartek, że władze Chińskiej Republiki Ludowe gotowe są na złagodzenie zasad kwarantanny i ograniczenie masowości testów na obecność koronawirusa. Agencja uważa, że ta “wyraźna zmiana polityki” następuje po tym, jak “gniew wywołany najostrzejszymi ograniczeniami na świecie podsycił powszechne protesty”.

Agencja podkreśla, że władze rozważają osłabienie regulacji przeciwepidemicznych mimo, iż w całym kraju odnotowuje się wysokie, jak na chińskie warunki, poziomy liczby nowych zakażeń koronawirusem. Tymczasem Reuter twierdzi, że niektóre miasta znoszą rygory w ostatnich dniach.

Instytucje służby zdrowia odpowiedzialne tłumaczą już łagodzenie obostrzeń tym, że wirus nie jest już tak zjadliwy jak w czasie ich wprowadzania i nie powoduje już tak wielu zachorowań.

Zmiany polityki, które mają zostać wkrótce oficjalnie ogłoszone, mają obejmować ograniczenie masowych testów RNA oraz umożliwienie stwierdzonym nosicielom koronawirusa pozostawanie w izolacji w domu i kontakty z najbliższymi na określonych warunkach, jak twierdzą anonimowe “źródła zaznajomione z tą sprawą”.

Niecałe 24 godziny po gwałtownych protestach w Kantonie we wtorek władze w co najmniej siedmiu dzielnicach rozległego ośrodka produkcyjnego poinformowały, że znoszą tymczasowe blokady. Jedna dzielnica ​​pozwoliła na ponowne otwarcie szkół, restauracji i firm, w tym kin. Gdzie indziej całe miasta, w tym Chongqing i Zhengzhou, również ogłosiły złagodzenie polityki przeciwepidemicznej.

Wicepremier ChRL  Sun Chunlan, który nadzoruje działania związane z COVID-19, oświadczył, że zdolność wirusa do wywoływania chorób słabnie. „Kraj stoi przed nową sytuacją i nowymi zadaniami w zakresie zapobiegania i kontroli epidemii, ponieważ chorobotwórczość wirusa Omicron słabnie, coraz więcej osób jest zaszczepionych i zbierane jest doświadczenie w powstrzymywaniu wirusa” – powiedział wicepremier. Wezwał on do “optymalizacji” zasad testowania, kwarantanny i leczenia.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przez Chiny przetoczyła się w ubiegłych dniach fala demonstracji przeciwko polityce „zero covid”, surowym restrykcjom. Główna fala demonstracji rozpoczęła się w piątek. Wcześniej w środę miał miejsce protest na wschodzie Chin. W niedzielę protesty rozszerzyły się o kolejne miasta.

reuters.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply