Po blisko trzech latach władze ChRL zdecydowały się na zniesienie środka swojej polityki antykowidowej utrudniającego podróże do tego państwa.

Brak obowiązku poddania się kwarantannie po przyjeździe do Chin zacznie działać od 8 stycznia. Zmiana regulacji nastąpiła po złagodzeniu obostrzeń wobec własnych obywateli w bieżącym miesiącu, co w praktyce oznacza odejście przez władze ChRL od polityki “zero COVID” utrzymywanej od początku epidemii koronawirusa, jak podkreśla CNBC. Przez dwa pierwsze lat od pojawienia się nowego wirusa ta kosztowna w wymiarze ekonomicznym polityka przyniosła Chińczykom znaczące mniejsze ofiary wśród populacji. Jednak to już przeszłość.

Zmiany regulacji następują bowiem w sytuacji duże wzrostu liczby nowych zakażeń. Według portal Worldometers.info w ciągu ubiegłej doby odnotowano 4436 zakażeń koronawirusem. Wzrost dziennych liczby dziennych zakażeń rozpoczął się jeszcze w listopadzie.

Także w listopadzie w Chinach doszło do zbiorowych protestów przeciwko restrykcyjnej polityce “zero COVID” krępującej swobody ruchu populacji. Część komentatorów twierdzi, że to właśnie te oznaki niezadowolenia społecznego skłoniły władze do zniesienia wielu obostrzeń.

Podróżujący na do ChRL muszą poddać się kwarantannie, zwykle w wyznaczonym hotelu i przez 14 dni od marca 2020 r. Ten okres izolacji zaczął następnie wydłużać się do 21 dni lub więcej dla niektórych podróżnych, zanim Chiny zaczęły tego lata skracać czas kwarantanny. Obecnie wymaga się pięciu dni kwarantanny w scentralizowanym obiekcie, a następnie trzech dni w domu.

Chińska Narodowa Komisja Zdrowia powiedziała również, że od 8 stycznia władze przestaną śledzić bliskie kontakty pacjentów z COVID, wstrzymają wyznaczanie obszarów ryzyka COVID i anulują te obostrzenia, które spowalniały import towarów.

Komisja stwierdziła, że podróżujący do Chin będą musieli jedynie okazać negatywny wynik testu na obecność wirusa z ostatnich 48 godzin i nie będą już musieli ubiegać się o wyraźny kod zdrowotny. W oświadczeniu podano, że podczas lotu pasażerowie nadal będą musieli nosić maskę na twarzy.

cnbc.com/kresy.pl

 

 

 

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply