Dania znosi wszystkie obostrzenia

Dania staje się pierwszym krajem Unii Europejskiej, który zniósł wszystkie ograniczenia związane ze zwalczaniem epidemii COVID-19.

Jak podaje agencja AFP, we wtorek Dania zniosła wszystkie wewnątrzkrajowe obostrzenia i wymogi związane z COVID-19. Pozostawiono jedynie niektóre wymogi obowiązujące nieszczepionych podróżnych przybywających do Danii z krajów nienależących do strefy Schengen.

Dania zrezygnowała m.in. z wymogu noszenia maseczek, przepustek covidowych, ograniczania liczby osób w pomieszczeniach i godzin otwarcia barów i restauracji.

Wycofywane są też domowe testy do wykrywania koronawirusa. Osoby, które miały kontakt z zarażonymi, nie będą już poddawane kwarantannie.

Maski i przepustki covidowe są jedynie zalecane podczas wizyt w szpitalach.

Znoszenie obostrzeń w Danii dzieje się pomimo rekordowej liczby zakażeń. Jednak duńskie władze uważają, że wysoki poziom wyszczepienia społeczeństwa sprawia, że jest ono w znakomitej większości zabezpieczone przed ciężkim przebiegiem choroby, szczególnie, że obecnie dominuje łagodniejszy wariant wirusa – Omikron.

To już drugi raz, kiedy Dania próbuje powrócić do stylu życia sprzed pandemii. 10 września ub. roku kraj zniósł wszystkie ograniczenia, ale niektóre z nich ponownie wprowadzono na początku listopada. Muzea, kina, teatry i sale koncertowe zostały zamknięte tuż przed Bożym Narodzeniem i ponownie otwarte na początku stycznia.

W obliczu niższego poziomu hospitalizacji niż w poprzednich falach, kilka krajów europejskich, w tym Francja, Irlandia i Wielka Brytania, zapowiedziało zniesienie lub znaczne ograniczenie obostrzeń, pomimo rekordowej lub bardzo wysokiej liczby zakażeń.

Kresy.pl / france24.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply