W środę premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zniesienie obostrzeń covidowych, z wyjątkiem izolacji i kwarantanny dla współdomownika, kwarantanny przyjazdowej dla osób nieposiadających certyfikatu covidowego oraz maseczek w zamkniętych przestrzeniach. Do normalnej pracy wrócą urzędy, które dotychczas pracowały zdalnie. Nowe przepisy będą obowiązywały od 1 marca.

Od 1 marca znosimy większość obostrzeń i zostawiamy tylko te najbardziej konieczne. Ograniczamy te obostrzenia, ale nadal będzie obowiązywało m. in. noszenie maseczek w miejscach publicznych, zwłaszcza sklepach czy w komunikacji miejskiej – oświadczył w środę premier Mateusz Morawiecki, cytowany przez PAP. Szef rządu występował na wspólnej konferencji prasowej z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

731 PLN    (3.32%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Od 1 marca zniesione zostaną wszystkie limity osób w sklepach, restauracjach, miejscach kultury, transporcie, a także podczas spotkań i imprez. Kluby i dyskoteki zostaną ponownie otwarte. Do normalnej pracy wrócą urzędy, które dotychczas pracowały zdalnie.

Nadal jednak będą obowiązywały m.in. zasady dotyczące noszenia maseczek, izolacji, kwarantanny dla współdomownika oraz kwarantanny przyjazdowej (dla osób, które nie posiadają ważnego certyfikatu covidowego). Zakrywanie nosa i ust będzie nadal obowiązywać w przestrzeniach zamkniętych.

Chorzy na Covid-19 nadal będą musieli poddać się 7-dniowej izolacji. Lekarz POZ może podjąć decyzję o jej przedłużeniu, jeśli będzie tego wymagał stan zdrowia pacjenta.

Zobacz także: Konwój Wolności w Kanadzie. Ogromny protest kierowców i przeciwników obostrzeń [+VIDEO]

W przypadku, gdy ktoś mieszka z osobą chorą, kwarantanna potrwa tyle, ile izolacja współdomownika. Przez 30 dni od zakończenia choroby osoby, które zakończyły izolację lub hospitalizację nie zostaną objęte kwarantanną z powodu zamieszkiwania z osobą objętą izolacją.

Osoby zaszczepione, które uzyskały negatywny wynik testu, zostaną zwolnione z kwarantanny. Osoby niezaszczepione mogą zostać zwolnione z kwarantanny w przypadku uzyskania negatywnego wyniku testu po zakończeniu izolacji osoby, z którą mieszkają.

Kwarantanna po powrocie z zagranicy obowiązuje tylko w sytuacji, kiedy dana osoba nie ma ważnego paszportu covidowego.

Informowaliśmy, że Dania stała się pierwszym krajem Unii Europejskiej, który zniósł wszystkie ograniczenia związane ze zwalczaniem epidemii. Obostrzenia zniesiono w tym kraju na początku lutego bieżącego roku.

Także w Szwecji zniesiono na początku lutego wszystkie ograniczenia. Szwedzkie władze nie zalecają także testów na Covid-19.

W połowie lutego Hiszpania zniosła wymóg noszenia masek na świeżym powietrzu jako środek przeciwko koronawirusowi.

pap / gov.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz