Szwedzki Urząd Zdrowia Publicznego poinformował, że wraz ze zniesieniem w środę w Szwecji wszystkich restrykcji, testy na Covid-19 nie będą powszechnie zalecane w przypadku wystąpienia objawów choroby. “Jest to zbyt drogie w porównaniu z tym, co nam daje” – zwraca uwagę Karin Tegmark Wisell, dyrektor instytucji.

Dotarliśmy do punktu, w którym z ekonomicznego punktu widzenia szerokie testowanie nie ma już uzasadnienia – stwierdziła Karin Tegmark Wisell w programie Agenda telewizji SVT, cytowana przez PAP.

Zwróciła uwagę, że testowanie wszystkich osób z objawami przestaje mieć sens, gdy pozytywny wynik ma połowa badanych osób. Podkreśliła jednak, że “chorzy nadal powinni pozostawać w domu”.

Zobacz także: Hiszpania usuwa nakaz noszenia masek na świeżym powietrzu

Jej zdaniem “nie warto wydawać ogromnych środków” na powszechne testowanie, gdy “rozwój pandemii można analizować w inny sposób”. “Wciąż stosować będziemy szeroko zakrojone testy w służbie zdrowia oraz opiece nad osobami starszymi, a także monitorujemy i rejestrujemy, jakie warianty krążą w społeczeństwie” – zadeklarowała.

Szacunki Urzędu Zdrowia Publicznego wskazują, że o tej pory testy PCR kosztowały budżet państwa 21,5 mld koron (2,05 mld euro). Rozprzestrzenianie wariantu Omikron spowodowało, że koszt badań wszystkich osób z objawami wyniósłby 500 mln tygodniowo oraz 2 mld miesięcznie. 

Szwecja znosi w środę limity zgromadzeń w pomieszczeniach, rezygnuje także z kontroli zaświadczeń o szczepieniu przeciw Covid-19 w kinach i teatrach. To pierwszy kraj skandynawski, który decyduje się na ograniczenie testów na Covid-19.

Informowaliśmy, że Dania stała się z kolei pierwszym krajem Unii Europejskiej, który zniósł wszystkie ograniczenia związane ze zwalczaniem epidemii Covid-19. We wtorek Dania zniosła wszystkie wewnątrzkrajowe obostrzenia i wymogi związane z COVID-19. Pozostawiono jedynie niektóre wymogi obowiązujące nieszczepionych podróżnych przybywających do Danii z krajów nienależących do strefy Schengen.

Zobacz także: Sejm odrzucił “lex konfident”

pap / polsatnews.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply