Sejm RP odrzucił ustawę o weryfikacji covidowej, która doczekała się miana “lex konfident”. Wcześniej za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu opowiedziała się komisja zdrowia.

We wtorek w sejmowej komisji zdrowia odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy o tzw. weryfikacji covidowej. Większość komisji opowiedziała się za odrzuceniem projektu. Za zagłosowało 22 posłów, a 17 było przeciw. Nikt nie wstrzymał się od głosu. Wkrótce potem projekt został odrzucony przez cały Sejm. Za odrzuceniem projektu głosowało 253 posłów, przeciw było 152, wstrzymało się 37.

Projekt został zgłoszony w Sejmie przez grupę posłów PiS. Przewidywał on przekazanie przedsiębiorcom uprawnienia do żądania od pracowników oraz osób zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych okazania informacji o przejściu testu na obecność koronawirusa z wynikiem negatywnym. Testy będzie można wykonać nieodpłatnie raz na tydzień, o ile częstotliwość ich wykonywania nie zostanie zwiększona.

Projekt przewidywał też możliwość żądania odszkodowania przez osoby, które ulegną zarażeniu SARS-CoV-2 i uznają, że zostały zarażone w pracy. Odszkodowania w wysokości pięciokrotności minimalnego miesięcznego wynagrodzenia mieliby płacić pracownicy, którzy nie okazali wyniku testu. Miałoby to dotyczyć także osób zaszczepionych. Odszkodowania byłyby przyznawane na mocy natychmiast wykonalnej decyzji wojewody, po złożeniu odpowiedniego wniosku. Od decyzji przysługiwałoby odwołanie do sądu administracyjnego.

Projekt doczekał się miana “lex konfident” i został skrytykowany przez całą opozycję oraz środowiska przedsiębiorców. Jego krytycy wskazywali, że w większości przypadków nie da się ustalić, od kogo zaraziła się dana osoba, a projekt zakłada “domniemanie winy” osób, które odmówiły przetestowania się. Padały też pytania o koszt zaproponowanych przepisów. Jak obliczył poseł Konfederacji Artur Dziambor, roczne koszty takiego testowania wyniosłyby około 82 mld złotych.

Sprawozdawcą projektu był poseł PiS Paweł Rychlik.

[AKTUALIZACJA 01.02.2022: Artykuł został zaktualizowany o wyniki głosowania Sejmu]

CZYTAJ TAKŻE: Dania znosi wszystkie obostrzenia

Kresy.pl / rynekzdrowia.pl / businessinsider.com.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply