Unia Europejska zamierza wesprzeć Iran, który jest jednym z krajów najbardziej dotkniętych przez pandemię COVID-19. Pomoc złamie amerykańskie sankcje nałożone na ten azjatycki kraj.

UE zamierza wydać na pomoc humanitarną dla Iranu 20 mln euro, podała w poniedziałek agencja informacyjna Reutera. Jak podkreśla agencja zrealizowanie tego planu będzie złamaniem sankcji nałożonych na azjatycki kraj przez USA. „Nie jesteśmy zdolni do zapewnienia większej pomocy humanitarnej” – powiedział wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell, który zadeklarował, że pomoc humanitarna powinna dotrzeć do Irańczyków w przyszłym tygodniu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

To nie jedyne wsparcie jakiego Unia zamierza udzielić państwom, które stały się celem sankcji USA. „Zgadzamy się na wsparcie dla wniosków Iranu i Wenezueli do Międzynarodowego Funduszu Walutowego o uzyskanie pomocy finansowej” – zadeklarował też Borrell.

Reuters przypomina, że Iran jest wśród najbardziej dotkniętych pandemią krajów na świecie. Według danych z wtorku w Iranie odnotowano ponad 23 tys. zarażeń koronawirusem, co daje szósty wynik po Chinach, Włoszech, USA, Hiszpanii i Niemczech. Z powodu koronawirusa w Iranie zmarło już ponad 1,8 tys. osób co daje czwarty wynik na świecie po Włoszech, China i Hiszpanii.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Pod koniec lutego Departament Stanu USA ogłosił zniesienie części sankcji wobec Iranu, co w opinii jego szefa Mike’a Pompeo miało pozwolić temu państwu na skuteczniejszą walkę z pandemią. Jednak Reuters sugeruje, że działania podejmowane obecnie przez Unię Europejską są sprzeczne z sankcjami ciągle obowiązującymi.

Czytaj także: Światowa rewolucja koronawirusa

reuters.com/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz