500 mld euro na utrzymanie płynności niemieckich przedsiębiorstw oraz 50 mld euro dla mikroprzedsiębiorców i samozatrudnionych to główne punkty pakietu pomocowego, który ogłosił rząd Republiki Federalnej Niemiec. Całkowita suma zapowiedzianych działań pomocowych ma sięgnąć 750 mld euro.

Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa (PAP) , wicekanclerz minister finansów Olaf Scholz (SPD) i minister gospodarki Peter Altmaier (CDU) poinformowali w poniedziałek na wspólnej konferencji prasowej, że w celu sfinansowania nowych wydatków, tegoroczny budżet Niemiec ma zostać powiększony o ok. 156 mld euro. Nowe kredyty, które zasilą budżet, spowodują, że po sześciu latach generowania nadwyżki budżetowej, wydatki budżetowe Niemiec będą większe niż wpływy. Scholz poinformował, że łączna suma zapowiedzianych działań pomocowych ma sięgnąć 750 mld euro. “Nie chcemy, aby z powodu tego kryzysu przepadło choć jedno miejsce pracy” – dodał Altmaier.

Zobacz także: Koronawirus: Niemcy zamykają granice

Podczas konferencji potwierdzone zostało powstanie Funduszu Stabilizacji Gospodarczej. Na państwowe gwarancje kredytowe ma zostać przeznaczonych z niego 400 mld euro. Przedsiębiorstwa, którym z powodu epidemii koronawirusa grozić będzie utrata płynności finansowej, zostaną zasilone łączną kwotą 100 mld euro.

“Chcemy uniknąć przejęć firm przez państwo” – dodał minister Altmaier. Zaznaczył jednak, że rząd może interweniować w określonych przypadkach.

Przedstawiciele rządu Niemiec zaznaczyli, że od poniedziałku państwowy bank rozwoju KfW ma oferować kredyty dla firm, które zmagają się ze skutkami kryzysu. 100 mld euro będzie wynosiła specjalna linia kredytowa. Samozatrudnieni oraz mikroprzedsiębiorstwa będą mogły ubiegać się o dotację w wysokości 15 tys. euro. Rząd przeznaczy na ten cel 50 mld euro.

Jak informuje PAP, rząd Angeli Merkel postanowił także o wstrzymaniu możliwości wypowiedzenia najmu osobom, które nie będą w stanie opłacić czynszu z powodu skutków pandemii COVID-19. Dla osób bezrobotnych zostaną wprowadzone specjalne ułatwienia w zakresie otrzymywania pomocy socjalnej. Najbiedniejsze rodziny będą mogły w łatwiejszy sposób wnioskować o zasiłki dla dzieci.

Zobacz także: Dpa: Niemcy zabronią kontaktów pomiędzy więcej niż dwiema osobami

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Budżet państwa pokrywa czasowo do 60 proc. kosztów pracownika, co ma związek z programem pracy skróconej. Ma to zapobiec zwalnianiu pracowników.

Niemieckie szpitale zostaną zaś dofinansowane kwotą trzech miliardów euro.

Uchwały w środę mają zostać przyjęte przez Bundestag, w piątek zaś, trafić do Bundesratu.

pap / rmf24.pl / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply