Dpa: Niemcy zabronią kontaktów pomiędzy więcej niż dwiema osobami

W ramach walki z epidemią koronawirusa niemieckie władze zamierzają wydać zakaz ograniczający bezpośrednie kontakty pomiędzy obywatelami do dwóch osób – dowiedziała się nieoficjalnie agencja dpa.

Dpa podała w niedzielę, że władze federalne uzgodniły z władzami krajowymi wydanie zakazu bezpośredniego kontaktowania się więcej niż dwóch osób. Decyzja o tym miała zapaść podczas wideokonferencji z udziałem Angeli Merkel i premierów krajów związkowych. Taką informację niemiecka agencja uzyskała od swoich źródeł.

Zakaz nie będzie dotyczył członków tej samej rodziny oraz osób żyjących w jednym gospodarstwie domowym.

Jak zauważyła dpa, jeszcze przed niedzielną wideokonferencją dwanaście z szesnastu niemieckich landów zgodziło się na wprowadzenie przepisów znacznie ograniczających kontakty pomiędzy obywatelami.

Już od soboty 21 marca w Bawarii obowiązuje zakaz wychodzenia z domu bez ważnych powodów. Należą do nich praca, niezbędne zakupy, wizyta w aptece lub u lekarza, pomoc innym osobom, czy odwiedziny partnera lub partnerki. Osoby uprawiające sport lub ruch na wolnym powietrzu mogą to robić samotnie bądź z osobą, z którą mieszkają pod jednym dachem. Zapowiadano także zamknięcie placówek gastronomicznych (poza dostawami do domu), punktów usługowych, sklepów z materiałami budowlanymi czy ogrodniczymi.

Według Deutsche Welle urząd kanclerski zapowiadał, że decyzja o ograniczeniu bezpośrednich kontaktów międzyludzkich zostanie podjęta po sobocie, którą określono mianem „kluczowej”. Władze zaplanowały na ten dzień ocenę, jak niemieckie społeczeństwo zachowa się w warunkach ograniczeń.

Z danych WHO wynika, że na dzień 20 marca w Niemczech wykryto 18,3 tys. infekcji koronawirusem, z czego aż 7,3 tys. w ciągu ostatniej doby. Od początku epidemii zmarło 45 osób, z czego 25 w ciągu ostatniej doby.

[EDIT 22.03.2020: Wprowadzenie zakazu gromadzenia się w miejscach publicznych w grupach liczących 3 i więcej osób potwierdziła w niedzielę na konferencji prasowej Angela Merkel]

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus: Niemcy zamykają granice

Kresy.pl / dpa / dw.com / who.int
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz