W czwartek Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych zawiesił sankcje na Iran związane z wymianą środków, które pomogą zwalczać koronawirus – pisze Natrionalinterest.

Departament Stanu zdecydował w czwartek o częściowym wycofaniu sankcji, które przeszkadzały Iranowi w skutecznej w walce z koronawirusem – pisze w sobotę. Administracja Iranu będzie teraz mogła szybciej sprowadzać sprzęt medyczny do rozpoznawania zarażenia.

Sankcje zniosły obostrzenia z Centralnego Banku Iranu, reszta placówek ciągle jest nimi dotknięta. “Kilka międzynarodowych firm jest gotowa do przesłania nam sprzętu do diagnozy, nie możemy im jednak zapłacić” – mówił przedstawiciel irańskiego sektora medycznego.

Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo zapewniał, że Amerykanie są gotowi pomóc Iranowi w walce z wirusem.

“Złożyliśmy oferty pomocy Islamskiej Republice Iranu, chcemy żeby było to zrozumiałe dla państw regionu i całego świata. Pomoc humanitarna w zwalczaniu koronawirusa w Iranie ma pełne poparcie Stanów Zjednoczonych” – mówił w piątek

Oferta pomocy miała być formalnie przekazane przez pośrednictwo szwajcarskiego rządu, zapewniał sekretarz.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Koronawirus nie oszczędza w Iranie przedstawicieli władz – chorych jest już czworo polityków, w tym wiceprezydent kraju a w czwartek zmarł były irański dyplomata.

Zmarły to 81-letni Hadi Hosrouszahi, były ambasador Iranu w Watykanie. Jak podała agencja IRNA, został on wczoraj przyjęty do jednego ze szpitali w Teheranie i wykryto u niego koronawirusa. W czwartek Hosrouszahi zmarł.

Według Polskiej Agencji Prasowej, obecnie zakażonych koronawirusem jest czworo irańskich polityków. Oprócz wiceministra zdrowia, o którego zachorowaniu pisaliśmy dwa dni temu, obecność Covid-19 potwierdzono u Masumeh Ebtekar – jednej z 12 wiceprezydentów, odpowiedzialnej za sprawy kobiet i rodziny.

Ebtekar poddała się badaniu w środę a obecność wirusa potwierdzono u niej w czwartek rano. Wiceprezydent Iranu odbywa kwarantannę w swoim domu.

Wcześniej zachorowanie potwierdzili przewodniczący parlamentarnej komisji do spraw bezpieczeństwa narodowego i spraw zagranicznych Modżtaba Zolnur oraz parlamentarzysta Mahmud Sadeghi.

Kresy.pl/Nationalinterest

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply