Ukraina zapewniła niemieckim przedsiębiorstwom możliwości inwestycyjne w kluczowych sektorach krajowej gospodarki – informuje ukraiński rząd po rozmowach z Niemcami. W sektorze przetwórstwa rolnego Ukraińcy zaprezentowali im ponad 80 projektów, wartych łącznie ponad 2,9 mld dolarów.

W ubiegłym tygodniu pierwsza wicepremier Ukrainy i minister gospodarki, Julia Swyrydenko, spotkała się z wicekanclerzem Niemiec i ministrem gospodarki i ochrony klimatu, Robertem Habeckiem. Obecni byli też m.in. minister energetyki Herman Hałuszczenko, szef resortu ds. strategicznych gałęzi przemysłu Ołeksandr Kamyszin, a także przedstawiciele kancelarii prezydenta Ukrainy.

Ukraińska wicepremier podziękowała Niemcom za wspieranie jej kraju, a w szczególności armii i gospodarki, jak również za pomoc uchodźcom. Według niej, od początku wojny z Rosją Ukraina otrzymała od Niemiec pomoc o łącznej wartości 32,2 mld euro. „Niemcy są też lokomotywą napędową wsparcia obronnego dla Ukrainy” – oświadczyła, dodając, że ma ona wartość ponad 7 mld euro.

Swyrydenko zwróciła uwagę na przykłady wspólnych przedsiębiorstw oraz lokalizacji niemieckiej produkcji na Ukrainie.

„Jestem pewna, że nasze kraje mają jeszcze większy potencjał współpracy w wielu obszarach gospodarki. Zidentyfikowaliśmy najbardziej perspektywiczne sektory inwestycyjne, które mogą zainteresować niemieckie firmy. To energetyka, transport i logistyka, kompleks rolno-przetwórczy, produkcja materiałów krytycznych oraz „ zielonej” stali” – powiedziała Swyrydenko.

Według komunikatu strony ukraińskiej, obecnie w sektorze energetycznym istnieje ponad 200 obiecujących projektów o łącznej wartości 60 mld dolarów. Są to m.in. elektrownie wiatrowe i słoneczne, zdecentralizowane wytwarzanie prądu (mowa była o budowie małych „możliwości kogeneratywnych”, z wykorzystaniem elementów niemieckich i ukraińskich) , elektrownie biopaliwowe oraz wydobycie gazu ziemnego i ropy naftowej.

Z kolei w sektorze transportu i logistyki niemieckiemu przedsiębiorstwu przedstawiono 73 obiecujące projekty o łącznej wartości 2,7 miliarda dolarów, w tym projekty dotyczące transportu kolejowego, morskiego i rzecznego oraz logistyki eksportowej. Natomiast w dziedzinie przetwórstwa rolnego zaprezentowano Ukraińcy zaprezentowali Niemcom ponad 80 najbardziej obiecujących projektów, o łącznej wartości ponad 2,9 mld dolarów.

Ukraińskie ministerstwo gospodarki podało również, że podczas niemiecko-ukraińskich rozmów omawiano perspektywy zaangażowania niemieckiego biznesu w obszary zwiększonej produkcji i przetwórstwa” litu, grafitu, tytanu, niklu i innych krytycznych materiałów. Łącznie z produkcją tzw. zielonej stali w tych sektorach, realizowanych jest 55 projektów na łączną kwotę 8,2 mld dol.

W ukraińskim komunikacie zaznaczono również, że rząd Niemiec i firma ubezpieczeniowa Euler Hermes kontynuowały w 2023 roku realizację programu gwarancji inwestycyjnych. Ukraina posiada obecnie łącznie 46 gwarancji na kwotę około 340 mln euro, zaś wolumen eksportu objętego niemieckimi gwarancjami w ubiegłym roku wyniósł ok. 170 mln euro.

Przeczytaj: Po przyjęciu do UE ukraińscy rolnicy mogą otrzymać 3 razy więcej niż polscy

Czytaj również: Media: Niemcy otrzymały od UE za pomoc Ukrainie 98 razy tyle co Polska

Sprawę skomentował też poseł Konfederacji, prof. Andrzej Zapałowski:

agroportal.ua / me.gov.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply