Chiński parlament zatwierdził rozciągnięcie zasad bezpieczeństwa na Hongkong

Komitet Stały Ogólnochińskiego Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych poparł we wtorek nową ustawę o bezpieczeństwie narodowym, która przyznaje centralnym organom państwowym kompetencje w zakresie bezpieczeństwa narodowego w Hongkongu.

Organ chińskiego parlamentu obradujący między jego sesjami ostatecznie zaaprobował projekt ustawy o bezpieczeństwie narodowym miesiąc temu przyjęty w pierwszym czytaniu na sesji plenarnej. Za nowym prawem opowiedzieli się wszyscy 162 deputowani Komitetu Stałego OZPL. Według dziennika „South China Morning Post” ustawa ma wejść w życie 1 lipca, w 23 rocznicę powrotu Hongkongu do Chin.

Nowe prawo zakłada, że organy Chińskiej Republiki Ludowej będą miały kompetencje w celu zapobiegania i ścigania na terenie Regionu Autonomicznego Hongkongu przestępstw takich jak działania separatystyczne, dywersyjne, terrorystyczne oraz w interesie obcych państw.

Władze centralne ChRL zdecydowały się na taki krok pod wrażeniem ubiegłorocznej fali protestów i zamieszek w Hongkongu. Miasto było areną wielkich zamieszek – starć z policją, ataków na gmachy publiczne i licznych aktów wandalizmu, starć między zwolennikami różnych opcji politycznych. Do zamieszek doszło w ramach ruchu protestacyjnego przeciw projektowi ustawy określającej zasady przekazywania rezydentów Hongkongu podejrzanych o popełnienie przestępstwa organom ścigania z innych regionów Chin. Projekt został opracowywany przez władze regionu. W czasie zamieszek dochodziło do manifestacji wrogości wobec państwowości Chińskiej Republiki Ludowej – deptania i palenia jej flag oraz wznoszenia kolonialnych flag brytyjskich oraz flag USA. Pod naciskiem ruchu protestacyjnego władze Hongkongu wycofały się z prac nad wspomnianym projektem ustawy.

Czytaj także: Chińskie władze rozważają reformę rolną

scmp.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz