Ogólnochińskie Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych przyjęło w czwartek niemal jednogłośnie projekt ustawy o środkach bezpieczeństwa w autonomicznym regionie na południu kraju.

Jak podaje portal telewizji Al Jazeera wniosek o przyjęcie w pierwszym czytaniu ustawy o bezpieczeństwie narodowym poparło 2878 deputowanych chińskiego parlamentu. Przeciw zagłosował jeden. Sześciu członków Zgromadzenia nie głosowało. Oznacza to, że projekt ustawy będzie teraz opracowywany przez Komitet Stały OZPL składający się ze 175 deputowanych i działający w okresach między sesjami izby, które odbywają się raz w roku. Pierwsze głosowanie nad projektem ustawy podsumował aplauz zgromadzonych na sali deputowanych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Nowa ustawa ma uregulować kwestie porządku publicznego i bezpieczeństwa narodowego w Hongkongu, który w zeszłym roku stał się areną wielkich zamieszek – starć z policją, ataków na gmachy publiczne i licznych aktów wandalizmu, starć między zwolennikami różnych opcji politycznych. Do zamieszek doszło w ramach ruchu protestacyjnego przeciw projektowi ustawy określającej zasady przekazywania rezydentów Hongkongu podejrzanych o popełnienie przestępstwa organom ścigania z innych regionów Chin. Projekt został opracowywany przez władze regionu. W czasie zamieszek dochodziło do manifestacji wrogości wobec państwowości Chińskiej Republiki Ludowej – deptania i palenia jej flag oraz wznoszenia kolonialnych flag brytyjskich oraz flag USA. Pod naciskiem ruchu protestacyjnego władze Hongkongu wycofały się z prac nad wspomnianym projektem ustawy.

Deputowani chińskiego parlamentu zapowiadają, że nowe prawo zostanie skonstruowane w ten sposób by zapobiegać aktom separatyzmu, terroryzmu, ekstremizmu i dywersji ze strony ośrodków zagranicznych. Ustawa o bezpieczeństwie wprowadzi zmiany do statutu Specjalnego Regionu Administracyjnego Hongkongu, wprowadzając obowiązek uzyskiwania zatwierdzenia od władz w Pekinie dla niektórych działań w zakresie bezpieczeństwa publicznego. Szczegóły nowej ustawy nie zostały jeszcze określone, zostaną opracowane przez Komitet Stały OZPL.

Regulowanie relacji między władzami centralnymi, a władzami autonomicznego regionu wywołało już protesty ze strony USA. Waszyngton próbował wprowadzić tę kwestię na forum Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych, ale próba ta została zablokowana przez przedstawiciela ChRL. Chińczycy oskarżają USA o ingerencję w wewnętrzne sprawy ich kraju.

aljazeera.com/kresy.pl

 

 

 

 

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz