Prezydent USA Donald Trump oświadczył we wtorek, że nie planuje rozmów z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem. Wcześniej Trump podpisał ustawę nakładającą kary na banki współpracujące z przedstawicielami władz ChRL. We wtorek Trump poinformował też o podpisaniu rozporządzenia, które kończy „preferencyjne” traktowanie Hongkongu.

Donald Trump powiedział we wtorek, że nie zamierza rozmawiać z przywódcą Chin Xi Jinpingiem. Wcześniej amerykański prezydent podpisał ustawę nakładającą kary na banki współpracujące z przedstawicielami władz ChRL – podaje „BBC”. Donald Trump ogłosił też we wtorek podpisanie rozporządzenia, które kończy „preferencyjne” traktowanie Hongkongu.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Polska Agencja Prasowa (PAP) przypomina, że ustawa, którą podpisał we wtorek Trump, została wcześniej przegłosowana przez amerykański kongres. Zakłada ona nałożenie kar na banki, które współpracują z władzami ChRL – odpowiedzialnymi za wprowadzenie prawa o bezpieczeństwie państwowym w Hongkongu. Zdaniem Trumpa jest ono „opresyjne”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W czasie konferencji, która odbyła się w Ogrodzie Różanym Trump oświadczył, że działanie ma na celu „pociągnięcie Chin do odpowiedzialności za ich opresyjne działania wobec mieszkańców Hongkongu”.

Trump poinformował także o podpisaniu rozporządzenia, kończącego „preferencyjne” traktowanie Hongkongu przez USA – podaje „BBC”. „Nie będzie przywilejów, nie będzie specjalnego traktowania gospodarczego, nie będzie też eksportu technologii” – podkreślił. Zadeklarował, że Hongkong będzie traktowany tak samo jak Chiny kontynentalne.

Prezydent USA po raz kolejny obwinił także władze Chin o niewystarczającą reakcję na epidemię koronawirusa. „Uważamy, że Chiny ponoszą pełną odpowiedzialność za ukrywanie wirusa i za wypuszczenie go w świat. Można było to zatrzymać” – powiedział.

Donald Trump poinformował także, że w ostatnich dniach nie rozmawiał z Xi Jinpingiem i podkreślił, że nie ma takich zamiarów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Rząd CcRL argumentuje, że przepisy mają służyć zwalczaniu działalności wywrotowej, separatystycznej i terrorystycznej oraz zmów z wrogimi wobec państwa siłami zagranicznymi.

Administracja Trumpa przestała w maju uznawać Hongkong za autonomiczne wobec Chin terytorium i uruchomiła proces odbierania mu specjalnych przywilejów handlowych w relacjach ze Stanami Zjednoczonymi.

Kwestia Hongkongu tworzy w ostatnim czasie napięcia na linii Waszyngton-Pekin, podobnie jak m.in. spór dotyczący tego, czy Chiny ukrywały dane w kwestii epidemii koronawirusa.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy, 29 czerwca Komitet Stały Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych poparł nową ustawę o bezpieczeństwie narodowym, która przyznaje centralnym organom państwowym kompetencje w zakresie bezpieczeństwa narodowego w Hongkongu.

Nowe prawo zakłada, że organy Chińskiej Republiki Ludowej będą miały kompetencje w celu zapobiegania i ścigania na terenie Regionu Autonomicznego Hongkongu przestępstw takich jak działania separatystyczne, dywersyjne, terrorystyczne oraz w interesie obcych państw.

bbc.com / pap / kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz