Prezydent USA Donald Trump oświadczył we wtorek, że nie planuje rozmów z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem. Wcześniej Trump podpisał ustawę nakładającą kary na banki współpracujące z przedstawicielami władz ChRL. We wtorek Trump poinformował też o podpisaniu rozporządzenia, które kończy „preferencyjne” traktowanie Hongkongu.

Donald Trump powiedział we wtorek, że nie zamierza rozmawiać z przywódcą Chin Xi Jinpingiem. Wcześniej amerykański prezydent podpisał ustawę nakładającą kary na banki współpracujące z przedstawicielami władz ChRL – podaje „BBC”. Donald Trump ogłosił też we wtorek podpisanie rozporządzenia, które kończy „preferencyjne” traktowanie Hongkongu.

Polska Agencja Prasowa (PAP) przypomina, że ustawa, którą podpisał we wtorek Trump, została wcześniej przegłosowana przez amerykański kongres. Zakłada ona nałożenie kar na banki, które współpracują z władzami ChRL – odpowiedzialnymi za wprowadzenie prawa o bezpieczeństwie państwowym w Hongkongu. Zdaniem Trumpa jest ono „opresyjne”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W czasie konferencji, która odbyła się w Ogrodzie Różanym Trump oświadczył, że działanie ma na celu „pociągnięcie Chin do odpowiedzialności za ich opresyjne działania wobec mieszkańców Hongkongu”.

Trump poinformował także o podpisaniu rozporządzenia, kończącego „preferencyjne” traktowanie Hongkongu przez USA – podaje „BBC”. „Nie będzie przywilejów, nie będzie specjalnego traktowania gospodarczego, nie będzie też eksportu technologii” – podkreślił. Zadeklarował, że Hongkong będzie traktowany tak samo jak Chiny kontynentalne.

Prezydent USA po raz kolejny obwinił także władze Chin o niewystarczającą reakcję na epidemię koronawirusa. „Uważamy, że Chiny ponoszą pełną odpowiedzialność za ukrywanie wirusa i za wypuszczenie go w świat. Można było to zatrzymać” – powiedział.

Donald Trump poinformował także, że w ostatnich dniach nie rozmawiał z Xi Jinpingiem i podkreślił, że nie ma takich zamiarów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Rząd CcRL argumentuje, że przepisy mają służyć zwalczaniu działalności wywrotowej, separatystycznej i terrorystycznej oraz zmów z wrogimi wobec państwa siłami zagranicznymi.

Administracja Trumpa przestała w maju uznawać Hongkong za autonomiczne wobec Chin terytorium i uruchomiła proces odbierania mu specjalnych przywilejów handlowych w relacjach ze Stanami Zjednoczonymi.

Kwestia Hongkongu tworzy w ostatnim czasie napięcia na linii Waszyngton-Pekin, podobnie jak m.in. spór dotyczący tego, czy Chiny ukrywały dane w kwestii epidemii koronawirusa.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak pisaliśmy, 29 czerwca Komitet Stały Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych poparł nową ustawę o bezpieczeństwie narodowym, która przyznaje centralnym organom państwowym kompetencje w zakresie bezpieczeństwa narodowego w Hongkongu.

Nowe prawo zakłada, że organy Chińskiej Republiki Ludowej będą miały kompetencje w celu zapobiegania i ścigania na terenie Regionu Autonomicznego Hongkongu przestępstw takich jak działania separatystyczne, dywersyjne, terrorystyczne oraz w interesie obcych państw.

bbc.com / pap / kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz