Prezydent USA Donald Trump oświadczył we wtorek, że nie planuje rozmów z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem. Wcześniej Trump podpisał ustawę nakładającą kary na banki współpracujące z przedstawicielami władz ChRL. We wtorek Trump poinformował też o podpisaniu rozporządzenia, które kończy “preferencyjne” traktowanie Hongkongu.

Donald Trump powiedział we wtorek, że nie zamierza rozmawiać z przywódcą Chin Xi Jinpingiem. Wcześniej amerykański prezydent podpisał ustawę nakładającą kary na banki współpracujące z przedstawicielami władz ChRL – podaje “BBC”. Donald Trump ogłosił też we wtorek podpisanie rozporządzenia, które kończy “preferencyjne” traktowanie Hongkongu.

Polska Agencja Prasowa (PAP) przypomina, że ustawa, którą podpisał we wtorek Trump, została wcześniej przegłosowana przez amerykański kongres. Zakłada ona nałożenie kar na banki, które współpracują z władzami ChRL – odpowiedzialnymi za wprowadzenie prawa o bezpieczeństwie państwowym w Hongkongu. Zdaniem Trumpa jest ono “opresyjne”.

W czasie konferencji, która odbyła się w Ogrodzie Różanym Trump oświadczył, że działanie ma na celu “pociągnięcie Chin do odpowiedzialności za ich opresyjne działania wobec mieszkańców Hongkongu”.

Trump poinformował także o podpisaniu rozporządzenia, kończącego “preferencyjne” traktowanie Hongkongu przez USA – podaje “BBC”. “Nie będzie przywilejów, nie będzie specjalnego traktowania gospodarczego, nie będzie też eksportu technologii” – podkreślił. Zadeklarował, że Hongkong będzie traktowany tak samo jak Chiny kontynentalne.

Prezydent USA po raz kolejny obwinił także władze Chin o niewystarczającą reakcję na epidemię koronawirusa. “Uważamy, że Chiny ponoszą pełną odpowiedzialność za ukrywanie wirusa i za wypuszczenie go w świat. Można było to zatrzymać” – powiedział.

Donald Trump poinformował także, że w ostatnich dniach nie rozmawiał z Xi Jinpingiem i podkreślił, że nie ma takich zamiarów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Rząd CcRL argumentuje, że przepisy mają służyć zwalczaniu działalności wywrotowej, separatystycznej i terrorystycznej oraz zmów z wrogimi wobec państwa siłami zagranicznymi.

Administracja Trumpa przestała w maju uznawać Hongkong za autonomiczne wobec Chin terytorium i uruchomiła proces odbierania mu specjalnych przywilejów handlowych w relacjach ze Stanami Zjednoczonymi.

Kwestia Hongkongu tworzy w ostatnim czasie napięcia na linii Waszyngton-Pekin, podobnie jak m.in. spór dotyczący tego, czy Chiny ukrywały dane w kwestii epidemii koronawirusa.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy, 29 czerwca Komitet Stały Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych poparł nową ustawę o bezpieczeństwie narodowym, która przyznaje centralnym organom państwowym kompetencje w zakresie bezpieczeństwa narodowego w Hongkongu.

Nowe prawo zakłada, że organy Chińskiej Republiki Ludowej będą miały kompetencje w celu zapobiegania i ścigania na terenie Regionu Autonomicznego Hongkongu przestępstw takich jak działania separatystyczne, dywersyjne, terrorystyczne oraz w interesie obcych państw.

bbc.com / pap / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply