Kolejne testy nowego serbskiego systemu artylerii rakietowej M18 Oganj [+VIDEO]

Serbowie podają, że obecna wersja modułowego systemu artylerii rakietowej Oganj znajduje się w końcowej fazie testów wewnętrznych, a po ich pomyślnym przejściu ma być wdrożona w serbskich siłach zbrojnych.

Tydzień temu serbskie ministerstwo obrony poinformowało, że w obecności szefa resortu, Aleksandara Vulina, na poligonie w Nikinci, w ramach testów modułowego systemu artylerii rakietowej LRSVM M18 Oganj, przeprowadzono odpalenie kierowanego pocisku rakietowego Alas, wyposażonego w samonaprowadzającą głowicę. Celem było przetestowanie charakterystyk naziemnego centrum naprowadzania rakiety, a także integracji zasobnika i sprzętu elektronicznego w ramach pojazdu.

Przypomnijmy, że serbska armia zaprezentowała nową LRSVM M18, samobieżną modułową wyrzutnię rakiet, w czerwcu br. Zaznaczaliśmy wówczas, że System jest zdolny do strzelania konwencjonalnymi rakietami jak również przeciwpancernymi pociskami ALAS i i rakietami Kosava. Wcześniej minister Vulin uczestniczył w zakończeniu fabrycznego odbioru serii zmodernizowanych wyrzutni rakiet „Oganj” i w pierwszych testach w placówce „Nikinci”.

Czytaj i zobacz więcej: Serbowie zmodernizowali wyrzutnie rakiet [+VIDEO/FOTO]

Według informacji strony białoruskiej, pocisk rakietowy Alas posiada bardzo nowoczesną konfigurację aerodynamiczną oraz nowoczesny, odporny na zakłócanie system naprowadzania. Ma zasięg 25 km i przeznaczony jest do niszczenia celów opancerzonych oraz ufortyfikowanych.

Podczas wspomnianego testu, rakietę odpalono w stronę celu nieruchomego oddalonego o 10,5 km. Była to kolejna próba w ramach serii testów i zakończyła się, jak podano, pomyślnie.

Strona serbska podaje, że obecna wersja systemu Oganj znajduje się w końcowej fazie testów wewnętrznych. W razie pomyślnego przejścia finalnych testów, ma być wdrożona w serbskich siłach zbrojnych. Według oficjalnych oświadczeń, jest to wysoce zautomatyzowana broń artyleryjska, będąca rozwinięciem wariantu M17, posiadając przy tym nowe zdolności bojowe. Potrafi wystrzeliwać wszystkie typy rakiet niekierowanych wykorzystywanych przez Serbskie Siły Zbrodnie, w tym dostępne o zasięgu 40 km, jak również wciąż opracowywane pociski o zasięgu 50 km oraz rakiety z korektą trajektorii lotu i naprowadzane.

Czytaj również: Serbskie wojsko dostanie więcej armatohaubic NORA B-52 M15 [+FOTO]

Ministerstwo Obrony Serbii zaznacza, że pocisk rakietowy Alas nie jest ani finalną, ani najpotężniejszą rakietą, która ma być odpalana z systemu M18 Oganj. Serbski Wojskowy Instytut Techniczny pracuje nad rakietami Košava-1 i Košava-2, które w założeniu mają mieć zasięg ponad 50 km i posiadać głowice bojowe zdolne do niszczenia silnie ufortyfikowanych celów o znaczeniu taktycznym i operacyjnym.

Kosava to serbski wielozadaniowy system rakietowy dalekiego zasięgu oparty na ulepszonej wersji rakiety Oganj. Pocisk został opracowany przede wszystkim do użycia przeciwko czołgom, pojazdom opancerzonym, fortyfikacjom, posterunkom dowodzenia, śmigłowcom nisko latającym, statkom przybrzeżnym, obiektom przemysłowym i mostom.

LRSVM M18 jest oparty na podwoziu ciężarówki wojskowej FAP 2026 wyposażonej w nową opancerzoną kabinę opracowaną przez zakłady Zastava, oferującą ochronę przed ostrzałem z broni ręcznej kalibru do 12,7 mm i odłamkami pocisków artyleryjskich. Kabina załogi może pomieścić czterech wojskowych. Z przodu znajdują się dwa małe okna kuloodporne i po parze drzwi z każdej strony, z małymi kuloodpornymi oknami w górnej części. Dach kabiny załogi jest wyposażony w otwartą wieżę, która jest uzbrojona w ciężki karabin maszynowy 12,7 mm.

Tylna część ciężarówki jest wyposażona w stację o kącie obrotu 360 stopni. W zależności od zamontowanej wyrzutni może strzelać rakietami Oganj, rakietami Kosava 1 i Kosava 2 oraz rakietą przeciwpancerną ALAS (Advanced Light Attack System / zaawansowany lekki system ataku).

ALAS to serbski wielozadaniowy wielozadaniowy system rakietowy dalekiego zasięgu opracowany przez prywatną firmę EdePro, pododdział serbskiego konsorcjum Yugoimport. System prowadzenia oparty jest na technologii podczerwieni, a pocisk połączony jest z wyrzutnią za pomocą kabla światłowodowego. ALAS lata na małej wysokości i ma małe sygnatury radarowe i podczerwone dzięki zastosowaniu silnika turbofanowego zamiast turboodrzutowego. Pocisk jest w stanie zniszczyć cele lądowe, takie jak czołgi, pojazdy opancerzone, fortyfikacje, stanowiska dowodzenia, nisko latające helikoptery, statki przybrzeżne, obiekty przemysłowe i mosty znajdujące się w odległości od 25 km do 60km od pojazdu.

Zobacz też: Serbia przedstawiła nową generację czołgów M-84

mod.gov.rs / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply