Podczas demonstracji strzelania, która odbyła się w dniu 18 czerwca, serbska armia zaprezentowała nowe LRSVM M18 – samobieżną modułową wyrzutnię rakiet – poinformował portal Army Recognition. System jest zdolny do strzelania konwencjonalnymi rakietami jak również przeciwpancernymi pociskami ALAS i i rakietami Kosava.

Jak poinformował Army Recognition, w czwartek 18 czerwca serbska armia zaprezentowała nowy modułowy system wyrzutni rakiet LRSVM M18. Według informacji Yugoimport, serbskiej państwowej firmy pośredniczącej w imporcie i eksporcie sprzętu, LRSVM M18 można wyposażyć w wyrzutnię rakiet Morava i w  wyrzutnię rakiet Oganj 122 mm.

Zobacz też: Serbowie zmodernizowali wyrzutnie rakiet [+VIDEO/FOTO]

LRSVM M18 jest oparty na podwoziu ciężarówki wojskowej FAP 2026 wyposażonej w nową opancerzoną kabinę opracowaną przez zakłady Zastava, oferującą ochronę przed ostrzałem z broni ręcznej kalibru do 12,7 mm i odłamkami pocisków artyleryjskich. Kabina załogi może pomieścić czterech wojskowych. Z przodu znajdują się dwa małe okna kuloodporne i po parze drzwi z każdej strony, z małymi kuloodpornymi oknami w górnej części. Dach kabiny załogi jest wyposażony w otwartą wieżę, która jest uzbrojona w ciężki karabin maszynowy 12,7 mm.

Tylna część ciężarówki jest wyposażona w stację o kącie obrotu 360 stopni. W zależności od zamontowanej wyrzutni może strzelać rakietami Oganj, rakietami Kosava 1 i Kosava 2 oraz rakietą przeciwpancerną ALAS (Advanced Light Attack System / zaawansowany lekki system ataku).

Zobacz też: Ministerstwo obrony Serbii zaprezentowało nowy opancerzony pojazd bojowy [+FOTO/VIDEO]

Kosava to serbski wielozadaniowy system rakietowy dalekiego zasięgu oparty na ulepszonej wersji rakiety Oganj. Pocisk został opracowany przede wszystkim do użycia przeciwko czołgom, pojazdom opancerzonym, fortyfikacjom, posterunkom dowodzenia, śmigłowcom nisko latającym, statkom przybrzeżnym, obiektom przemysłowym i mostom.

ALAS to serbski wielozadaniowy system rakietowy dalekiego zasięgu opracowany przez prywatną firmę EdePro, pododdział serbskiego konsorcjum Yugoimport. System prowadzenia oparty jest na technologii podczerwieni, a pocisk połączony jest z wyrzutnią za pomocą kabla światłowodowego. ALAS lata na małej wysokości i ma małe sygnatury radarowe i podczerwone dzięki zastosowaniu silnika turbofanowego zamiast turboodrzutowego. Pocisk jest w stanie zniszczyć cele lądowe, takie jak czołgi, pojazdy opancerzone, fortyfikacje, stanowiska dowodzenia, nisko latające helikoptery, statki przybrzeżne, obiekty przemysłowe i mosty znajdujące się w odległości od 25 km do 60km od pojazdu.

Zobacz też: Serbia przedstawiła nową generację czołgów M-84

fot: serbskie ministerstwo obrony

fot: serbskie ministerstwo obrony

fot: serbskie ministerstwo obrony

fot: serbskie ministerstwo obrony

Kresy.pl/Army Recognition

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply