W środę minister obrony Serbii Alexander Vulin oraz szef sztabu generalnego serbskich sił zbrojnych, generał Milan Mojsilović, wzięli udział w prezentacji nowego opancerzonego pojazdu bojowego M-20 MRAP 6×6 w fabryce Zastava Tervo w Kragujevacu.

Ministerstwo obrony Serbii zaprezentowało w środę nowy opancerzony pojazd bojowy M-20 MRAP 6×6, wyprodukowany w zakładach Zastava Terco w Kragujevacu.

Pojazd MRA-20 MRAP jest oparty na podwoziu 6×6 nowej serbskiej 8-tonowej ciężarówki wojskowej FAP 2228 LA, która z kolei oparta jest na komponentach Mercedes-Benz. Wspólny rozwój pojazdu opancerzonego M-20 został przeprowadzony przez Zastava Tervo, fabrykę FAP i Wojskowy Instytut Techniczny w Belgradzie.

Zobacz też: Serbia przedstawiła nową generację czołgów M-84

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

M-20 może przewozić do 12 osób, w tym trzech członków załogi. Prezentowana próbka jest wyposażona w opancerzoną wieżę uzbrojoną w karabin maszynowy 12,7 mm.

Celem tego pojazdu jest bezpieczny transport jednostek, ma on wysoki poziom ochrony przeciwminowej. „Ponadto możliwość otwarcia ognia z wnętrza pojazdu stawia go w rankingu najlepszych rozwiązań w tej kategorii na świecie” – przekonuje ministerstwo w oświadczeniu.

Pojazd ten jest dla nas wielkim krokiem naprzód, ponieważ jest w stanie bezpiecznie i szybko przetransportować nasze jednostki, chroniąc je przed ogniem różnych broni piechoty, ale także przed różnego rodzaju minami. Na świecie jest niewiele krajów, które są w stanie zbudować taki pojazd, jest ich około dziesięciu. Dziś zostaliśmy członkami tego klubu zaawansowanych technologicznie narodów i jestem szczególnie dumny z faktu, że jest to produkt intelektu naszych inżynierów – poinformował minister Vulin.

Zobacz też: Rosja i Serbia będą kontynuować rozwój współpracy wojskowej

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Zobacz też: Sprzęt wojskowy białoruskiej armii na paradzie z okazji Dnia Zwycięstwa

fot: ministerstwo obrony Serbii

fot: ministerstwo obrony Serbii

fot: ministerstwo obrony Serbii

fot: ministerstwo obrony Serbii

Kresy.pl/Mod.gov.rs

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz