Amerykańskie władze dały serbskiej spółce naftowej kolejne 60 dni na import ropy. W tle negocjacje przejęcia udziałów Gazpromu przez węgierski MOL.

Serbska spółka naftowa NIS, kontrolowana przez rosyjskich udziałowców, otrzymała od Stanów Zjednoczonych 60-dniowe zwolnienie z sankcji. Informację tę przekazała 18 kwietnia 2026 roku minister energii Serbii Dubravka Djedović Handanović.

Decyzja amerykańskiego Biura Kontroli Aktywów Zagranicznych (OFAC) umożliwia przedsiębiorstwu dalszy import ropy naftowej do czasu zakończenia procesu sprzedaży większościowych udziałów rosyjskich podmiotów na rzecz węgierskiej firmy MOL. Poprzednie zwolnienie, obowiązujące przez miesiąc, wygasło tego samego dnia.

Zobacz też: Szef serbskiego kontrwywiadu: materiały wybuchowe przy gazociągu wyprodukowano w USA

NIS zarządza jedyną rafinerią ropy naftowej w Serbii. Sankcje wobec spółki zostały wprowadzone w październiku 2025 roku w ramach szerszych działań wymierzonych w rosyjski sektor energetyczny w związku z wojną na Ukrainie. OFAC zażądał wówczas wycofania się z udziałów rosyjskich właścicieli, czyli Gazpromu i Gazprom Nieft.

Minister Djedović Handanović oceniła przyznanie nowego okresu zwolnienia jako oznakę postępu w negocjacjach dotyczących zmiany struktury właścicielskiej. „Jest to sygnał postępu w rozmowach dotyczących zmiany właściciela między MOL a Gazprom Nieft” – powiedziała.

Umowa w sprawie przejęcia została podpisana 19 stycznia 2026 roku. Zgodnie z jej zapisami MOL ma nabyć łącznie 56 proc. udziałów należących do Gazprom Nieft i Gazpromu. Amerykańskie władze wyznaczyły termin zakończenia transakcji na 22 maja 2026 roku.

Serbia rozważa również zwiększenie własnego udziału w spółce o dodatkowe 5 proc. „Najwyższe kierownictwo MOL będzie w sobotę w Belgradzie, a zespoły operacyjne pojawią się od wtorku, aby omówić wszystkie szczegóły” – poinformowała minister.

Obecnie Gazprom posiada 11,3 proc. udziałów w NIS, natomiast Gazprom Nieft kontroluje 44,9 proc. Serbski rząd dysponuje 29,9 proc. akcji, a pozostałe udziały należą do drobnych inwestorów oraz pracowników spółki.

Kresy.pl/Reuters

Tagi: , , ,
forma płatności