Ministerstwo obrony Republiki Serbii zaprezentowało nową generację czołgów M-84, które zostaną oznaczone jako M-84 AS1 – poinformował we wtorek portal Defence Blog.

Jak poinformował we wtorek Defence Blog, serbskie ministerstwo obrony zaprezentowało nową generację czołgów M-84, oznaczoną jako M-84 AS1. M-84 są czołgami podstawowymi drugiej generacji opartymi na czołgach T-72.

W poniedziałek serbski minister obrony Aleksander Vulin oraz szef sztabu generalnego serbskich sił zbrojnych uczestniczyli w prezentacji zmodernizowanego M-84 AS1 w Instytucie Przeglądu Technicznego „Čačak”.

„Dzięki rozpoczętej przez nas modernizacji, która zostanie oznaczona jako M-84 AS1, będziemy mogli powiedzieć, że jesteśmy jedną z najnowocześniejszych sił pancernych, nie tylko w regionie, ale w całej Europie” – informował minister Vulin.

Zobacz też: Gen. Skrzypczak dla Kresy.pl: u nas nie ma modernizacji czołgów T-72, jest „pudrowanie g…a”

„W poprzednich latach zwracaliśmy szczególną uwagę na nasze Siły Powietrzne i Obronę Powietrzną, ale teraz jest kolej na wojsko. To rewolucyjny i ogromny krok naprzód. M-84 został zbudowany 36 lat temu, jego modernizacja rozpoczęła się w 1991 roku i nigdy nie została ukończona. Po raz pierwszy modernizacja M-84 jest zakończona, jest to jej pierwsza faza i będziemy nadal poprawiać naszą siłę polową i możliwości naszych jednostek pancernych. Pracujemy nad artylerią, jednostkami pancernymi, piechotą i bronią ręczną całej naszej piechoty” – przekazał minister Vulin, dodając, że serbskie siły nie są dozbrajane w celu uczynienia z nich najliczniejszych na świecie, a najnowocześniejszych.

M-84 AS1 to zaawansowana wersja czołgu M-84 produkowanego przez Yugoimport w Serbii. Modernizacja zapewnia ulepszony system kierowania ogniem ze zintegrowanym celownikiem dziennym i nocnym. Pojazd jest wyposażony w niewybuchowy pancerz reaktywny ERO-19, który zapewnia ochronę przed nowoczesnymi głowicami tandemowymi na pociskach. Jest również wyposażony w nowoczesny system elektrooptyczny do obrony przed pociskami przewodowymi.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak informowaliśmy wcześniej na naszym portalu, serbski asystent ministra obrony wyraził gotowość do przeprowadzenia szeregu wspólnych działań z Rosją w dziedzinie współpracy wojskowo-technicznej, w tym wspólnych ćwiczeń.

Serbski asystent ministra obrony wyraził gotowość do przeprowadzenia szeregu planowanych wspólnych działań w dziedzinie współpracy wojskowej i technicznej, w tym wspólnych ćwiczeń, a także udziału personelu wojskowego w Międzynarodowych Igrzyskach Armii. Ponadto 75 żołnierzy serbskich weźmie udział w paradzie zwycięstwa na moskiewskim placu czerwonym 24 czerwca.

Z kolei nowy rosyjski attache wojskowy w Serbii, generał Zinczenko, podziękował stronie serbskiej za serdeczne powitanie i potwierdził wyjątkowo dobrą współpracę obu krajów i armii, podkreślając, że stosunki obronne będą się dalej rozwijać w nadchodzącym okresie.

Kresy.pl/Defence Blog

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz