Serbski asystent ministra obrony wyraził gotowość do przeprowadzenia szeregu wspólnych działań z Rosją w dziedzinie współpracy wojskowo-technicznej, w tym wspólnych ćwiczeń – poinformowała we wtorek agencja prasowa Tass.

Serbskie ministerstwo obrony poinformowało we wtorek, że Moskwa i Belgrad będą nadal rozwijać współpracę wojskową i techniczną – przekazała Rosyjska Agencja Prasowa Tass. Wyrazem współpracy ma być mianowanie generała dywizji Aleksandra Zinczenki na rosyjskiego attache wojskowego w Serbii.

Ministerstwo złożyło to oświadczenie po spotkaniu roboczym z udziałem serbskiego asystenta ministra obrony Milana Rankovicia, obecnego rosyjskiego attache wojskowego pułkownika Andrieja Sobakina i jego następcy generała dywizji Aleksandra Zinczenki.

Zobacz też: Kosowo zdjęło sankcje z serbskich produktów

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

„Powołanie generała dywizji Zinczenko, pierwszego generała na stanowisku attache wojskowego Federacji Rosyjskiej w Belgradzie, jest wyraźnym znakiem wyjątkowo rozwiniętych stosunków między dwoma przyjaznymi krajami, a także znaczenia jakie Rosja przywiązuje do współpracy obronnej z Republiką Serbii ” – przekazał w oświadczeniu serbski MON.

„Historyczne korzenie i tradycyjna bliskość obu narodów, a także otwarte i szczere stosunki prezydentów i ministrów obrony obu krajów stanowią podstawę nowych wyników, szczególnie w dziedzinie obrony”.

Zobacz też: Serbia znosi stan wyjątkowy

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Serbski asystent ministra obrony wyraził gotowość do przeprowadzenia szeregu planowanych wspólnych działań w dziedzinie współpracy wojskowej i technicznej, w tym wspólnych ćwiczeń, a także udziału personelu wojskowego w Międzynarodowych Igrzyskach Armii. Ponadto 75 żołnierzy serbskich weźmie udział w paradzie zwycięstwa na moskiewskim placu czerwonym 24 czerwca.

Z kolei generał Zinczenko podziękował stronie serbskiej za serdeczne powitanie i potwierdził wyjątkowo dobrą współpracę obu krajów i armii, podkreślając, że stosunki obronne będą się dalej rozwijać w nadchodzącym okresie.

Od 2018 roku Rosja przekazała Serbii cztery rosyjskie śmigłowce Mi-35M, sześć myśliwców MiG-29, dziesięć pojazdów rozpoznawczych i patrolowych BRDM-2, trzy śmigłowce transportowe Mi-17V-5 w ramach pomocy wojskowej i technicznej dla bałkańskiego kraju. Rosja planuje również dostarczyć Serbii 30 czołgów T-72 i 20 pojazdów rozpoznawczych i patrolowych BRDM-2.

Zobacz też: Serbia wysyła samoloty z pomocą do Włoch

Kresy.pl/Tass

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz