Zgromadzenie Narodowe Serbii przegłosowało w środę zniesienie stanu wyjątkowego wprowadzonego wcześniej w celu walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS COVID-19.

O odwołania stanu wyjątkowego wystąpił do parlamentu rząd Any Brnabić. Wniosek rządu poparło w głosowaniu 155 spośród 250 członków Zgromadzenia Narodowego, choć na sali było ich znacznie mniej. W efekcie nikt nie zagłosował przeciw, jeden deputowany się wstrzymał, a jeden obecny nie zagłosował, jak podał portal B92.net.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zniesienie stanu wyjątkowego oznacza też zniesienie 11 obostrzeń dotyczących między innymi organizacji działalności gospodarczej, które ustanowiono w calu walki z pandemią koronawirusa. Dotyczą one zarówno aktywności pracowników jak odroczeń podatkowych. Część obostrzeń zostanie jednak utrzymana w mocy.

Stan wyjątkowy został w Serbii ustanowiony 15 marca. Przez ten czas do 6 maja parlament zbierał się tylko raz – 29 kwietnia, by przedłużyć obowiązywanie stanu wyjątkowego oraz udzielić premierowi pełnomocnictw do rządzenia dekretami wydawany za kontrasygnatą prezydenta. Tym samym Serbia przyjęła podobny model jaki wcześniej wprowadzono na Węgrzech gdzie parlament także zawiesił swoją działalność na czas stanu wyjątkowego. Rząd Any Brnabić zdołał wydać 12 dekretów regulujących głównie środki walki z pandemią.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

W Serbii odnotowano jak do tej pory 9791 przypadków zakażenia nowym koronawirusem. 203 nosicieli zmarło.

b92.net/worldometers.info/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz