Węgierski parlament przegłosował w poniedziałek oddanie pełni władzy w ręce premiera, który uzyskał możliwość rządzenia państwem poprzez wydawanie dekretów.

Zgromadzenie Narodowe Węgier przegłosowało w poniedziałek ustawę znoszącą limit czasowy stanu zagrożenia czyli odpowiednika stanu wyjątkowego. Parlament zadecydował o zawieszeniu swojego funkcjonowania na czas stanu zagrożenia i powierzenia pełni władzy premierowi Viktorowi Orbánowi. Szef rządu przejął kompetencje władzy ustawodawczej bowiem nabył, zgodnie z nową ustawą, prawo do wydawania dekretów z mocą ustawy. Ma to ułatwić władzom radzenie sobie z kryzysową sytuacją wywołaną przez pandemię koronawirusa COVID-19.

Dekrety wydawane przez szefa rządu będą jednak musiały być zgodne z konstytucją kraju, a będzie to badał Sąd Konstytucyjny, który otrzymał możliwość prowadzenia posiedzenia za pomocą komunikacji wirtualnej. Rząd będzie musiał także regularnie raportować swoje działania przed przewodniczącym parlamentu i przewodniczącymi klubów parlamentarnych wszystkich partii. Ustawa oznacza także przesunięcie wszelkich wyborów i referendów, których konstytucyjny termin przypadałby w trakcie obowiązywania stanu zagrożenia na okres nie wcześniejszy niż 15 dni od zakończenia tej formy stanu wyjątkowego.

Przeciwko tego rodzaju zarządzaniu kryzysowemu protestowały partie opozycyjne. Jednak mają one słabą pozycję w parlamencie. Za ustawą, powierzającą pełnię władzy premierowi zagłosowało 137 deputowanych Zgromadzenia Narodowego, przeciw było 53 deputowanych. Nie głosowało 9. Projekt ustawy procedowany więc szybką ścieżką na wniosek ministra sprawiedliwości. Uzyskał poparcie ponad dwóch trzecich głosujących parlamentarzystów – takie poparcie wymagane jest dla projektów ustaw określanych jako “prawa zasadnicze”.

Oprócz kwestii politycznych ustawa wprowadza także karę więzienia od 1 roku do 5 lat dla osób “rozpowszechniających fałszywe i zniekształcone informacje w sposób jaki utrudnia odpowiedź na epidemię” – podał portal Daily News Hungary.

Prezydent Węgier János Áder już podpisał ustawę. Ustawa wejdzie w życie we wtorek i będzie obowiązywać aż do decyzji Zgromadzenia Narodowego o jej uchyleniu, jaką będzie mogło ono podjąć na pierwszym posiedzeniu po zakończeniu stanu zagrożenia.

CZYTAJ TAKŻE: Światowa rewolucja koronawirusa

dailynewshungary.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply