Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wygrało z Gazpromem w sporze, który znalazł finał w sztokholmskim arbitrażu. Polska spółka uzyskała prawo do zwrotu przez Rosjan 1,5 mld dol.

PGNiG poinformowało w poniedziałek o rozstrzygnięciu jakie zapadło w Trybunale Arbitrażowym w Sztokholmie.  Trybunał ten przychylił się do stanowiska polskiej strony i zadecydował, że Gazprom zawyżył cenę gazu dostarczanego Polsce w ramach tak zwanego kontraktu jamalskiego. Arbitraż zakwestionował cenę naliczaną od 1 listopada 2014 r. i PGNiG nabyło prawo do odzyskania od rosyjskiego koncernu kwoty około 1,5 mld dolarów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kontrakt jamalski zawiera klauzulę „bierz lub płać”. Strona polska zobowiązała się w nim do corocznego odbioru co najmniej 8,7 mld m sześć. surowca i płacenia całości ceny takiej objętości surowca. PGNiG uznało w 2014 r., że cena kontraktowa nie odpowiada już rynkowej i skorzystało z zawartej w kontrakcie opcji renegocjacji. Trybunał arbitrażowy uznał, że polska spółka postąpiła w zgodzie z procedurą kontraktową, a warunki rynkowe faktycznie uzasadniały zmianę ceny.

W związku z tym trybunał uznał, że Rosjanie powinni zwrócić całą sumę nadpłaconą przez PGNiG ponad wartość proponowaną przez nie w ramach wniosku renegocjacyjnego.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

To nie pierwsze rozstrzygnięcie arbitrażowe niekorzystne dla rosyjskiego potentata gazowego. Wcześniej Gazprom przegrał w Trybunale Arbitrażowym w Sztokholmie spór z ukraińskim operatorem Naftohaz Ukiaini i wypłacił mu w grudniu 2,9 mld dol.

polsatnews.pl/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz