Kosowo zdjęło sankcje z serbskich produktów

Nowy rząd Kosowa usunął wszystkie bariery handlowe dla towarów produkowanych w Serbii – poinformowała w niedzielę Agencja Prasowa Reuters. Ma to być zachęcenie do kontynuowania rozmów między państwami.

Jak poinformowała Agencja Prasowa Reuters, po zaledwie trzech dniach urzędowania premier Avdullah Hoti usunął sankcje z towarów produkowanych w Serbii. Premier przekazał, że jego kraj działał zgodnie z wymaganiami Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej.

„Jesteśmy gotowi od razu usiąść przy stole negocjacyjnym” – poinformował Hoti po spotkaniu rządu. „Teraz oczekujemy tego samego ze strony Serbów”.

Zobacz też: Liderzy Kosowa i Serbii przywracają połączenia kolejowe między swoimi krajami

Hoti wyraził nadzieję, że Serbia zgodzi się na uznanie niepodległości Kosowa i odblokuje możliwość starania się jego kraju o członkostwo w organizacjach międzynarodowych.

Sponsorowane przez Unię Europejską rozmowy między Belgradem a Prisztiną zostały zatrzymane w listopadzie 2018 roku, gdy Kosowo wprowadziło 100% podatek od towarów produkowanych w Serbii.

Rząd Albina Kurtiego, poprzednika Hotiego zlikwidował podatek, ale wprowadził inne ograniczenia w handlu, co rozgniewało UE i Stany Zjednoczone – największych międzynarodowych zwolenników niepodległości Kosowa. Amerykanie z tego względu zablokowali nawet około 50 milionów dolarów pomocy gospodarczej.

Zobacz też: Premier Kosowa chce odwołania jego prezydenta

Amerykańska administracja zapowiedziała odmrożenie środków po spełnieniu warunków. Pomoc będzie pochodzić z Millennium Challenge Corporation, agencji pomocy zagranicznej rządu Stanów Zjednoczonych.

Połowa krajów Organizacji Narodów Zjednoczonych uznaje niepodległość Kosowa, reszta zgodnie z poprzednimi ustaleniami uznaje terytorium za autonomię w granicach Serbii.

Prezydent Serbii Aleksander Vucic przekonywał, że żadna umowa z Kosowem nie będzie korzystna dla Serbów. “Mimo to będziemy próbować i znajdziemy najmniej niekorzystne rozwiązanie.

Umowa o wzajemnym uznawaniu między Kosowem a Serbią jest również warunkiem wstępnym przystąpienia Serbii do Unii Europejskiej.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply