Jak podaje portal Balkaninsight, na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, przedstawiciele Serbii i Kosowa doszli do porozumienia w sprawie wznowienia połączenia kolejowego między swoimi krajami.

Prezydenci Kosowa i Serbii, w piątek, podczas trwającej Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium, ogłosili, że doszli do porozumienia w sprawie wznowienia połączeń kolejowych między swoimi państwami. – podaje portal Balkaninsight.

Obie głowy państw uważają, że jest to kolejny “kamień milowy” we wspólnych stosunkach dyplomatycznych.

“Dzisiejsze porozumienie na temat linii kolejowych, jest wiadomością dla całego regionu, aby utrzymywał pokój i stabilizację” – pisał prezydent Kosowa. Podziękował także wysłannikowi prezydenta USA, Richardowi Grenellowi, za jego wkład w osiągnięcie porozumienia.

Do podziękowań dołączył się również, Aleksander Vucic, prezydent Serbii. “Jest to ważne porozumienie dla ruchu ludzi, dóbr, kapitału i usług. Czujemy, że porozumienie poprowadzi nas do lepszej przyszłości i zabezpieczy pokój na nadchodzące dekady”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Serbia nigdy nie uznała niepodległości Kosowa, mimo to prezydent Serbii stara się o względne pojednanie z Albańczykami z tej prowincji. Pojednanie jego zdaniem jest to konieczne, bowiem Kosowo i Serbia mają wspólny interes jakim jest szybka integracja z Unią Europejską.

W 2008 roku kosowscy Albańczycy jednostronnie proklamowali niepodległość Republiki Kosowa. Została ona natychmiast uznana przez USA, Unię Europejską i większość państw członkowskich UE. Jedynyi państwami Unii nie uznającymi niepodległości Kosowa są Rumunia, Grecja, Hiszpania i Słowacja. Podobne stanowisko zajmują m.in. Rosja, Chiny i Izrael.

Balkaninsight/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply