Premier Kosowa chce odwołania jego prezydenta

Premier Kosowa Albin Kurti oskarża prezydenta tej separatystycznej republiki o złamanie jej prawa poprzez zawarcie “tajnego” porozumienia z NATO.

Kurti twierdzi, że obecny prezydent Kosowa Hasim Thaci w czasie gdy zajmował stanowisko szefa rządu zawarł porozumienie z sekretarzem generalnym NATO Andersem Foghem Rasmussenem, które ograniczyło swobodę działania sił bezpieczeństwa podlegających władzom w Prisztinie. W ramach wymiany listów jaka miała nastąpić 19 kwietnia 2013 r. Thaci zgodził się na konsultowanie z kontyngentem sił Sojuszu – KFOR wszelkich działań kosowskich służb na północy regionu, w gminach zamieszkanych w większości przez ludność serbską.

Kurti zwrócił uwagę, że kontyngent NATO w Kosowie uzyskał w ten sposób prawo weta wobec działań podległych Prisztinie sił bezpieczeństwa. Thaci zawarł takie ustalenia tego samego dnia, w którym zgodził się na stworzenie stowarzyszenia gmin północnego Kosowa czyli czterech gmin zamieszkanych w większości przez Serbów. Było to elementem szerszego porozumienia zawartego między Prisztiną a Belgradem pod naciskiem Unii Europejskiej. Serbia i kosowscy Serbowie zgodzili się wówczas na obsadzenie formalnie nieuznawanej przez siebie granicy między Kosowem a Serbią właściwą.

Kurti twierdzi, że problemem jest nie tyle treść umowy jaką Thaci zawarł z NATO ale jej “tajny” charakter, zawarcie jej bez zatwierdzenia ze strony kosowskiego parlamentu. Kosowski premier twierdzi, że informacje o porozumieniu otrzymał właśnie ze źródeł natowskich. “Prezydent Thaci, ówczesny premier popełnił poważne naruszenie konstytucji Kosowa” – powiedział Kurti – “takie naruszenie uzasadnia rozpoczęcie konstytucyjnej procedury odwołania go ze stanowiska prezydenta” – zacytował w środę portal Balkan Insight.

Kurti, który objął niedawno władzę, wysłał już kopie listów wymienionych między Thacim i Rassmusenem do kosowskiego prokuratora generalnego. Prezydent Thaci nie komentował w środę sprawy. W czwartek Kurtu ma spotkać się z dowódcą KFOR gen. Michelem Risim.

balkaninsight.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply