Zgodnie z badaniami opinii publicznej we wszystkich państwach Bałkanów Zachodnich przeważa wśród ich obywateli zaufanie do Unii Europejskiej. Wyjątkiem jest Serbia.
Badanie opinii publicznej przeprowadzono we wrześniu i październiku w państwach Unii Europejskiej i krajach kandydujących do wspólnoty. Wykazało ono, że średnio wśród tych pierwszych średnio 51 proc. respondentów odpowiedziało, że ufa UE i jej instytucjom. To najwyższy taki wskaźnik od 2007 roku.
Relacjonujący wyniki portal European Western Balkan zwraca uwagę na stanowisko mieszkańców państw tego właśnie regionu kontynentu, które są na różnych etapach rozmów z Unią Europejską.
Jeśli chodzi o zaufanie do UE w szóstce zachodnio-bałkańskich państw, najwyższy wynik odnotowano w Albanii – 81 proc.. Ponadto 83 proc. zapytanych obywateli Albanii uważało, że członkostwo w UE byłoby dobrą rzeczą. Następne w kolejności są Czarnogóra, gdzie 75 proc. respondentów wyraziło zaufanie do UE, a 71 proc. uważało, że członkostwo w UE byłoby dobrą rzeczą. W częściowo uznawanej Republice Kosowa wskaźnieki takich odpowiedzi wyniosły odpowiednio 70 proc. i 65 proc.
Zaufanie do UE osiągnęło poziom 56 proc. w Macedonii Północnej oraz Bośni i Hercegowinie. W tej pierwszej ewentualną eurointegrację pozytywnie oceniało 63 proc., natomiast w BiH takich odpowiedzi było już tylko 55 proc.
Na tle Bałkanów Zachodnich wyróżnili się mieszkańcy Serbii. Tylko 38 proc. jej obywateli stwierdziło, że ufa Unii Europejskiej, natomiast 56 proc. wyraziło brak zaufania. 32 proc. uznało, że członkostwo w UE byłoby dobrą rzeczą dla Serbii, podczas gdy 30 proc. stwierdziło, że byłoby złą rzeczą, zaś 38 proc. wybrało odpowiedź “ani dobre, ani złe”.
Czytaj także: Wicepremier Serbii: BRICS realną alternatywą dla Unii Europejskiej
europeanwesternbalkans.com/kresy.pl
A kto nieprzekupiony jej ufa?