Głównodowodzący Połączonych Sił NATO w Europie gen. Christopher Cavoli poinformował, że NATO podjęło decyzję o wzmocnieniu sił rezerwowych w ramach misji KFOR w Kosowie oraz EUFOR Altea w Bośni i Hercegowinie.

Media cytują wypowiedź, która miała paść 11 kwietnia podczas przesłuchania przed Komisją Sił Zbrojnych Senatu USA. “Po przeprowadzeniu pełnego audytu KFOR doszliśmy do wniosku, że potrzebujemy nie tylko większej liczby żołnierzy, ale także skuteczniejszego sprzętu. Proces trwa. Zamierzamy sprowadzić w teren więcej ciężkiego sprzętu i więcej ludzi” – powiedział gen. Christopher Cavoli, głównodowodzący Połączonych Sił NATO w Europie.

Jak dodał, uruchomiono co najmniej dwie misje, których celem jest zebranie większej ilości informacji i lepsze zrozumienie wydarzeń w Kosowie oraz Bośni i Hercegowinie.

Cavoli ocenił, że napięcia etniczne w Bośni i Hercegowinie mogą również potencjalnie eskalować i destabilizować region Bałkanów Zachodnich.

Czytaj: Serbowie obawiają się zbrojenia Albańczyków w Kosowie

“Polityka etnonacjonalistyczna uniemożliwia Bośni i Hercegowinie przyjęcie bardzo potrzebnych reform politycznych, prawnych i gospodarczych, które przyspieszyłyby jej integrację euroatlantycką” – oświadczył amerykański generał.

Wyraził opinię, że Serbia stara się osłabiać władzę państwową BiH oraz relacje z UE i NATO, utrzymując bliskie więzi z Rosją.

Przypomnijmy, że także w październiku NATO informowało o planach wysłania do Kosowa większej liczby żołnierzy. Podkreślano wówczas, że to konieczne, aby NATOwska misja mogła spełniać swój mandat. Wskazywano, że to odpowiedź na rosnące napięcie w tym kraju.

Zobacz także: Prezydent Serbii: Dlaszy dialog z Kosowem jest “bezsensowny”

kosovapress.com / bankier.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply