Amerykański stan Waszyngton jako pierwszy w USA zalegalizował kompostowanie ludzkich zwłok. Od maja przyszłego roku zwłoki osób zmarłych na terenie stanu będzie można przerabiać na nawóz i używać na przykład w ogrodnictwie.

Jak pisze agencja AFP, proekologiczny gubernator stanu Waszyngton Jay Inslee podpisał we wtorek akt prawny zezwalający na kompostowanie ludzkich zwłok. Argumentem przemawiającym za przerabianiem zmarłych na nawóz ma być fakt, iż wydziela się przy tym do atmosfery mniej dwutlenku węgla niż w przypadku zwykłego pochówku lub kremacji. Proces kompostowania zwłok oficjalnie nazwano “rekompozycją”.

Za przyjęciem nowego prawa lobbowała Katrina Spade, założycielka firmy Recompose, która ma być pierwszym podmiotem oferującym usługę kompostowania. “Rekompozycja stanowi alternatywę dla balsamowania i pochówku lub kremacji, jest naturalna, bezpieczna, trwała i spowoduje znaczne oszczędności w emisji dwutlenku węgla i użytkowaniu gruntów” – twierdzi Spade cytowana przez AFP. „Pomysł bezpośredniego powrotu do natury i powrotu do cyklu życia i śmierci jest naprawdę piękny” – uważa właścicielka Recompose.

Metoda “rekompozycji” opracowana we współpracy z Washington State University polega na umieszczeniu zwłok w zamkniętym sześciokątnym stalowym kontenerze wypełnionym wiórami, lucerną i słomą. W ciągu 30 dni zwłoki rozkładają się i, jak pisze AFP, powstaje “sucha, puszysta i bogata w składniki gleba” nadająca się do użycia na przykład w warzywnym ogródku. Katrina Spade zapewnia, że w trakcie “rekompozycji” rozkładowi ulegają nawet kości i zęby. Z jednych zwłok można uzyskać “dwie taczki” kompostu.

Prawo stanu Waszyngton zezwalające na kompostowanie ludzkich zwłok zacznie obowiązywać w maju przyszłego roku.

Jak podaje BBC, kompostowanie zwłok jest już legalne w Szwecji, a Wielka Brytania zezwala na “naturalne pochówki” bez trumien, bądź w ulegającej biodegradacji trumnie.

CZYTAJ TAKŻE: Szwedzcy badacze: Rezygnacja z posiadania dzieci dobrze wpływa na klimat

Kresy.pl / AFP / BBC

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Pol_AK
    Pol_AK :

    Bardzo to dziwne… Ja już kompostowałem 45kg zwierzę… W kompostowniku z pół przerobionym obornikiem, 2 warstwy wiórów bukowych pod i nad. Od października do kwietnia nie pozostało nic prócz kości… Coś nie chce mi się wierzyć że w 30 dni znikną kości… żadnej chemii żadnych wspomagaczy tylko lucerna, słoma i wióry? Nie ma opcji. Ile czasu zanim w takim “nowym” wkładzie rozwinie się cała sieć mikroorganizmów które to rozłożą…

    I do tego zaprzęgli jeszcze uniwersytet? O ile to tak działa to jak nic coś dodają. I kości to mały problem, po 6mc widziałem że zrobiły się słabsze więc po kolejnych 6mc pewnie by znikły, ale zęby jak były tak są nietknięte…

    Jakbym wsadzał kwiatka do doniczki i natrafił na ludzki ząb to bym chyba cofki dostał 😛 I co ze zdrowym odruchem wezwania policji? U nich kto będzie dzwonił na policję skoro pewnie każdy pomyśli że ktoś się kompostował 😉