Premier Włoch Giuseppe Conte przyleciał we wtorek z pierwszą wizyta do Rosji. W Moskwie spotkał się z prezydentem i premierem tego państwa.

Conte przyleciał do Moskwy we wtorek wieczorem, około godziny 19 czasu moskiewskiego. Witała go rosyjska kompania honorowa.  Conte jest zwolennikiem ponownego włączenia Rosji w spotkania grupy G-7. Jednocześnie jednak premier Włoch, w przeciwieństwie do ich ministra spraw wewnętrznych Matteo Salviniego, który niedawno także gościł w Moskwie, nie wypowiadał się zdecydowanie za zniesieniem sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji. W poniedziałek podkreślił, że sankcje te są związane z sytuacją na Ukrainie i realizacją porozumień mińskich mających uregulować konflikt w Donbasie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Najpierw Cone spotkał się Dmitrijem Miedwiediewem. Rosyjski premier ocenił, że relacje rosyjsko-włoskie „wyglądają nieźle”. Cieszył się ze wzrostu dwustronnych obrotów handlowych. Tematem rozmów były właśnie dwustronne relacje między Moskwą a Rzymem. Conte zapewniał o przyjaźni wobec Rosjan.

W środę po południu rozpoczęło się spotkanie włoskiego premiera z Władimirem Putinem. W czasie powitania premiera Włoch Putin mówił o „ciepłych” relacjach między dwoma państwami i podkreślił, że Włochy są szóstym partnerem handlowym Rosji. „Niestety Włochy trochę ustąpiły ze swojej pozycji na rosyjskim rynku” – powiedział Putin. Conte także mówił o „trwałych więziach” oraz o potencjale do współpracy. Już w czasie powitania zaprosił rosyjskiego prezydenta do złożenia wizyty we Włoszech.

Rozmowy między Putinem a Conte trwały zarówno w wąskim jak i szerokim kręgu. W pewnym etapie byli na nich obecni włoscy przedsiębiorcy. W trakcie spotkania z nimi rosyjski prezydent wyraził nadzieję, że wartości obrotów handlowych między dwoma państwami powróci do poziomu z 2013 roku kiedy to wynosiła ona 53 mld dolarów. Putin namawiał włoski biznes do inwestowania w Rosji. Reklamował też swój kraj jako „pewnego” dostawcę surowców energetycznych i cieszył się, że włoscy przedsiębiorcy chcą inwestować w ten sektor w Rosji. Po spotkaniu Putin przyznał, że rozmowy koncentrowały się na kwestiach gospodarczych, a obie strony uzgodniły nawet powołanie wspólnej „platformy inwestycyjnej”, która ułatwi włoskim biznesmenom wejście na rosyjskie rynek. Conte zadeklarował wsparcie dla nich ze strony swojego rządu.

W czasie konferencji prasowej po spotkaniu obaj politycy mówili także o stabilizacji sytuacji w Libii oraz organizacji pomocy humanitarnej dla Syrii. Putin wyrażał zadowolenie ze spotkania z włoskim premierem. Conte na pytanie o to czy zawetuje decyzję o przedłużeniu unijnych sankcji wobec Rosji odpowiedział, że najlepszym sposobem w tej sprawie jest „dialog”, a sankcje zostaną „kiedyś” zniesione.

gazeta.ru/tass.ru/kresy.pl

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz