Prezydenci Litwy, Łotwy i Estonii wydali wspólne oświadczenie z okazji zbliżającej się 75. rocznicy pokonania III Rzeszy. Choć w oświadczeniu nie wymieniono Rosji, znalazły się w nim aluzje do polityki prowadzonej przez to państwo.

Gitanas Nausėda, Egils Levits i Kersti Kaljulaid w wydanym w czwartek wspólnym oświadczeniu oddali hołd wszystkim ofiarom oraz żołnierzom „którzy 8 maja 1945 roku pokonali nazistowski reżim, tym samym wyzwalając wiele europejskich krajów spod okupacji i kończąc horror Holokaustu”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5424.39 PLN    (24.65%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Przywódcy państw bałtyckich zauważyli, że gdy po wojnie kraje zachodnie zaczęły realizować „wizję Europy pełnej i wolnej, opartej na pokoju, demokracji, praworządności i prawach człowieka”, narody Europy Środkowej i Wschodniej wciąż nie mogły cieszyć się wolnością. „Jeden totalitarny reżim został zastąpiony innym, gdy państwa bałtyckie zostały brutalnie włączone do Związku Radzieckiego” – stwierdzili prezydenci Litwy, Łotwy i Estonii przypominając pakcie Ribbentrop-Mołotow i podziale wpływów w Europie pomiędzy Hitlerem i Stalinem.

„Środkowa i wschodnia część kontynentu pozostawała pod rządami reżimów komunistycznych przez prawie pół wieku. Związek Radziecki wykorzystał przytłaczającą siłę militarną, masowe represje, masowe deportacje i całkowitą kontrolę ideologiczną, aby podporządkować narody bałtyckie” – napisali Nausėda, Levits i Kaljulaid. Prezydenci złożyli hołd ponad 60 państwom, które nie uznały sowieckiej aneksji państw bałtyckich.

Autorzy oświadczenia podkreślili, że pomimo obecności Litwy, Łotwy i Estonii w UE i NATO „nie można zapominać o tragicznych lekcjach z przeszłości”. Nie wymieniając Rosji z nazwy, odniesiono się do polityki historycznej prowadzonej przez to państwo. „Błędne przedstawianie wydarzeń historycznych, które doprowadziły do ​​II wojny światowej i podziału Europy po wojnie, jest godną ubolewania próbą fałszowania historii i kwestionowania samej podstawy współczesnego porządku międzynarodowego opartego na zasadach” – napisano w oświadczeniu.

Prezydenci odrzucili „koncepcję strefy wpływów”, wezwali do przestrzegania prawa międzynarodowego a także bezwzględnego poszanowania integralności terytorialnej suwerennych państw oraz ich prawa do zawierania sojuszy. „Powtarzamy, że NATO pozostaje fundamentem zbiorowej obrony naszych krajów, a więzi transatlantyckie mają kluczowe znaczenie dla przyszłego bezpieczeństwa i stabilności Europy” – uważają Nausėda, Levits i Kaljulaid. Prezydenci wyrazili też przekonanie, że „zachodnie wartości demokratyczne i jedność zapewnią przyszłość państwom bałtyckim i każdemu narodowi europejskiemu”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Litewski Sejm potępił Rosję za zakłamywanie genezy II wojny światowej

Kresy.pl / president.ee

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz