„Związek Radziecki był ostatnim ze wszystkich krajów, który podpisał pakt o nieagresji z Hitlerem. Wszystkie inne państwa podpisały takie umowy wcześniej” – powiedział Władimir Putin podczas corocznej konferencji prasowej, na której obecni są krajowi i zagraniczni dziennikarze.

Zdaniem Putina, Rosja sowiecka nie miała w 1939 r. innego wyboru. Putin dodał także, że „Stalin jako jedyny nie splamił się przez bezpośrednie kontakty z Hitlerem”, w odróżnieniu od przywódców państw zachodnich. Stalin zrozumiał natomiast, że III Rzesza będzie dążyła do „rozszerzenia swojej przestrzeni życiowej” poprzez podboje na wschodzie.

Czytaj także: IPN o próbach rehabilitacji paktu Ribbentrop-Mołotow przez Rosję to próba fałszowania historii

Odpowiadając na pytanie dotyczące paktu Ribbentrop-Mołotow prezydent Rosji stwierdził, że „Polska sama uczestniczyła wcześniej w rozbiorze Czechosłowacji”, zatem „zrobiła to samo” co ZSRR w 1939 r. Co prawda wojska radzieckie wkroczyły do Polski, ale stało się to „po tym, jak polski rząd utracił kontrolę nad terytorium kraju” i „znajdował się przy granicy polsko-rumuńskiej”. Putin powiedział również, że wojska ZSRR nie „zdobyły twierdzy w Brześciu Litewskim”, ale zajęły ją po wycofaniu się wojsk niemieckich.

Prezydent Rosji zapowiedział, że z okazji 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej napisze artykuł o drugiej wojnie światowej, w którym „zostanie opisana rola polskich i radzieckich wojsk”.

Putin odniósł się także do prób zrównywania stalinizmu i nazizmu. „Pod pewnym względem można potępiać stalinizm i totalitaryzm jako całość, czasami będą to słuszne zarzuty. Ale zrównywanie Związku Radzieckiego i nazistowskich Niemiec jest szczytem cynizmu”.

Czytaj także: Putin zakpił z ukraińskiej armii [+VIDEO]

Kresy.pl / interfax.ru

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Piotrx
  Piotrx :

  Do 1941 ZSRR był najlepszym sojusznikiem Niemiec hitlerowskich

  O stałej współpracy wojskowej i gospodarczej – czyli jak czerwoni (międzynarodowi) socjaliści bratali się z brunatnymi (narodowymi) socjalistami

  http://www2.kki.pl/piojar/polemiki/novus/komunizm/kom3.html

  Traktat podpisany w Rapallo 16 kwietnia 1922, został odnowiony i rozszerzony w roku poprzedzającym powyższe oświadczenie Deutscha. Ale sam traktat zatwierdził tylko porozumienie polityczno-wojskowe i handlowe zapoczątkowane w 1921, po podróży Koppa, z inicjatywy von Seeckta i jego doradców, oficerów: Otta Hasse, Fritza Tschumke i Kurta von Schleichera. Ponieważ historia tych wzajemnych zbrojeń niemiecko-sowieckich nie została nigdy napisana, przedstawiam jej obraz chronologiczny i według wyszczególnionych gałęzi – tak dalece wynika on z faktów, że istny wspólny kompleks wojskowo-przemysłowy Moskwy i Berlina opanował stosunki między tymi dwoma stolicami, przy czym żadna nie mogła lekceważyć, po 1929, faktu, że Hitler miał wszelkie szansę, aby zostać ich jedynym beneficjantem. Chwile niepewności, oziębienia lub napięcia, na przykład w 1928 i 1929, gdy ponaglania Moskwy lub procesy o szpiegostwo irytowały Berlin, nie przeszkadzały połączeniu. Zresztą, filie amerykańskie z częściowym kapitałem niemieckim, które swoją drogą inwestowały lub kontynuowały inwestycje w ZSSR, wspomagały w tym samym czasie partię nazistowską i wiedziały na bieżąco o tym, co się działo z jednej i z drugiej strony do roku 1940.

 2. mayo
  mayo :

  hehehe ruscy nie zajęli tylko napadli Polaków broniących się przed niemieckim barbarzyństwem, a w Brześciu Ruscy z niemiaszkami z okazji „spotkania” się dwóch okupantów zorganizowali wspólna paradę wojskową … z okazji niemieckiego i ruskiego barbarzyńskiego napadu na Polskę.

 3. gutek
  gutek :

  no utracił bo to były nepotyczne skorumpowane swołocze ale nie przypominam sobie żeby tych wsiowych „wyzwolicieli” ktoś zapraszał – zrobili dokładnie to samo co Niemcy więc nie ma co do kurwy nędzy swoje pojebane postępki teraz wybielać