Nowe obostrzenia wprowadzone w Niemczech zakładają, że osoby niezaszczepione nie będą mogły wchodzić na teren większości sklepów i obiektów rekreacyjnych. Niewykluczone też, że od lutego 2022 roku szczepienia w Niemczech będą obowiązkowe.

Ustępująca kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz jej następca Olaf Scholz spotkali się z liderami władz regionalnych, aby omówić temat obostrzeń, których wprowadzenie miałoby pomóc w walce z czwartą falą koronawirusa SARS-CoV-2.


rakiet nato

Jens Stoltenberg mówił o wsparciu Ukrainy, ale jednocześnie zaznaczył, że nie jest ona państwem członkowskim NATO.

W środę trwało spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw NATO w Rydze. Sekretarz generalny Sojuszu jeszcze we wtorek odniósł się do kwestii najbardziej zajmującej obecnie dyplomację państw członkowskich, to jest do stanu relacji Ukrainy i Rosji. Jens Stoltenberg zdecydował się podkreślić, że tej pierwszej nie obejmują gwarancje pomocy militarnej ze strony NATO - "Ważne jest, aby odróżnić członka NATO od partnera, jakim jest Ukraina. Sojusznikom NATO zapewniamy gwarancje obrony zbiorowej. Ukraina jest natomiast bardzo cenionym partnerem" - zacytował portal Wirtualna Polska.


W ostatnim czasie mieliśmy do czynienia z serią zatrzymań Ukraińców, którzy przewozili nielegalnych imigrantów przez terytorium RP.

W ostatnim czasie miała miejsce seria zatrzymań "kurierów" z Ukrainy, którzy przewozili przez terytorium Polski nielegalnych imigrantów. Zdarzenia miały miejsce w Węglińcu (Dolnośląskie), w gminie Giba (Podlaskie) oraz w Brzesku (Małopolskie). Zgodnie z art. 264 § 3 kodeksu karnego to przestępstwo zagrożone karą 8 lat pozbawienia wolności.

W ubiegłym tygodniu Straż Graniczna zatrzymała obywatela Ukrainy podejrzanego o pomoc imigrantom w nielegalnym przekraczaniu granicy. 37-letni mężczyzna został decyzją sądu aresztowany na dwa miesiące - poinformowała we wtorek rzeczniczka Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej mjr Joanna Konieczniak. Zdarzenie miało miejsce w okolicach Węglińca (Dolnośląskie).


W rządzie Litwy dyskutuje się o stanie wyjątkowym nie tylko na granicy z Białorusią, ale i z Polską.

Zwolennikiem utrzymania stanu wyjątkowego na granicy z Białorusią jest minister obrony Litwy Arvydas Anušauskas. Jednak wezwał on do dyskusji nad ewentualnym wprowadzeniem go także na obszarze wzdłuż granicy z Polską, podał w środę portal litewskiego nadawcy publicznego LRT.


W okolicach Terespola ostrzelane zostały maszty oświetleniowe ustawione przez żołnierzy Wojska Polskiego na granicy z Białorusią. Reflektory zostały zniszczone w wyniku strzałów z broni pneumatycznej. Ostrzału dokonano z terenu Białorusi - poinformowało w środę Ministerstwo Obrony Narodowej. MON opublikował zdjęcia przedstawiające zniszczone maszty. Szef MON zadeklarował, że do ministerstwa zostanie wezwany attaché obrony Białorusi w celu złożenia wyjaśnień dotyczących incydentu.

Zdarzenie skomentował szef MON. "Prowokacje białoruskich służb są absolutnie nieakceptowalne. Do Ministerstwa Obrony Narodowej zostanie wezwany attaché obrony Białorusi w celu złożenia wyjaśnień dotyczących incydentu w okolicy Terespola" - napisał w środę na Twitterze minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. MON opublikował zdjęcia przedstawiające zniszczone maszty.


We wtorek w czasie wizyty na Łotwie sekretarz stanu USA Antony Blinken przekazał, że każdy kolejny przejaw agresji Rosji wobec Ukrainy wywołałby "poważne konsekwencje" - podaje agencja Reuters.

Od wtorku Blinken przebywa w Rydze. Bierze udział w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw NATO, które zakończy się w środę. W czasie konferencji prasowej, która poprzedziła spotkanie, Blinken określił ruchy wojsk rosyjskich jako "nietypowe". Podkreślił, że rosyjska eskalacja działań wzbudzi zaniepokojenie Stanów Zjednoczonych. Sekretarz stanu USA powiedział, że Rosja często łączy koncentrację wojsk z metodami destabilizacji kraju od wewnątrz. W kontekście rosyjskich manewrów zadeklarował aktywność współpracy w ramach NATO.

Blinken podkreślił, że Stany Zjednoczone mają "żelazne zobowiązanie" wobec Łotwy. Powiedział, że od 2015 r. przeznaczono około 400 mln dolarów na wzmocnienie jej bezpieczeństwa. "Wiele razy widzieliśmy rosyjski scenariusz gry, a częścią tego scenariusza jest spreparowanie prowokacji w celu uzasadnienia czegoś, co było zaplanowane przez cały czas" - powiedział Blinken, cytowany przez portal łotewskiej telewizji publicznej eng.lsm.lv.


Cenisz naszą pracę?

Doceń ją

Pin It on Pinterest