Moskwa: nowe porozumienie w sprawie Górskiego Karabachu

W poniedziałek w Moskwie doszło do trójstronnego spotkania przywódców Rosji, Azerbejdżanu i Armenii w sprawie Górskiego Karabachu. Podpisano porozumienie dotyczące powołania grupy do spraw rozwoju więzi gospodarczych i projektów infrastrukturalnych w tym regionie.

Jak podaje Interfax, na Kremlu spotkali się prezydent Rosji Władimir Putin, prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew i premier Armenii Nikol Paszynian. Było to pierwsze spotkanie przywódców Armenii i Azerbejdżanu po zakończeniu działań wojennych w Górskim Karabachu w listopadzie ub. roku. Rozmowy przywódców trwały cztery godziny.

Strony podpisały oświadczenie o utworzeniu trójstronnej grupy roboczej ds. rozwoju więzi gospodarczych i rozwoju projektów infrastrukturalnych w Górskim Karabachu – oświadczył po spotkaniu Władimir Putin. Na jej czele staną wicepremierzy rządów Azerbejdżanu, Armenii i Rosji. W najbliższym czasie mają oni powołać podgrupy eksperckie, które przedstawią konkretne plany rozwoju infrastruktury transportowej i gospodarki regionu.

Przywódcy omawiali także realizację porozumienia rozejmowego z 9 listopada ub. roku. Jak powiedział Putin, strony doszły do wniosku, że warunki umowy są ogólnie przestrzegane i nie dochodzi do poważnych incydentów. Według niego do Górskiego Karabachu wróciło ponad 48 tysięcy przesiedleńców i uchodźców. Trwają prace nad odnową infrastruktury, energetyki, budynków mieszkalnych i infrastruktury społecznej.

Prezydent Azerbejdżanu podkreślał po spotkaniu konieczność odblokowania połączeń transportowych. Według niego wczorajsze porozumienie ma na celu stworzenie “całkowicie nowej sytuacji” w Górskim Karabachu. “Ma to dla nas ogromne znaczenie, bo w ten sposób po ponad 30 latach Azerbejdżan uzyska połączenie transportowe z Autonomiczną Republiką Nachiczewanu przez terytorium Armenii. Armenia będzie miała połączenie kolejowe z Rosją i Iranem przez terytorium Azerbejdżanu” – mówił Alijew.

Premier Armenii zwracał uwagę, że konflikt o Górski Karabach nie został wciąż rozwiązany. Jak mówił, do uregulowania pozostaje status Górskiego Karabachu. “Niestety dzisiaj nie udało nam się rozwiązać kwestii jeńców wojennych i jest to kwestia najbardziej drażliwa, bolesna, bo humanitarna, i zgodziliśmy się, że będziemy dalej pracować w tym kierunku” – dodawał Nikol Paszynian.

W nocy z 9 na 10 listopada Armenia przy mediacji Rosji zawarła porozumienie rozejmowe z Azerbejdżanem, które jest gwarantowane przez Moskwę. Zawiera ono decyzje niekorzystne dla Ormian w Górskim Karabachu. Wszystkie rejony wokół regionu, które Ormianie kontrolowali od początku lat 90 przeszły pod kontrolę Baku, tak jak i około jednej trzeciej nieuznawanej Republiki Górskiego Karabachu z miastem Szuszą. Pozostała w rękach Ormian część Górskiego Karabachu została przekazana pod kontrolę rosyjskich sił rozjemczych.

Porozumienie wygasiło eskalację zbrojną w postaci pełnowymiarowej wojny, jaka wybuchła w regionie 27 września, w której Ormianie ponieśli militarną klęskę.

Kresy.pl / Interfax / kremlin.ru

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply