W Federacji Rosyjskiej rozpoczął się transfer władzy z powodu problemów zdrowotnych prezydenta Władimira Putina – twierdzi ukraiński wywiad.

Jak podała w środę agencja informacyjna Ukrinform, informacje na ten temat znalazły się w tegorocznej „Białej Księdze” – biuletynie informacyjnym Służby Wywiadu Zewnętrznego (SZR) Ukrainy dostępnym na jej stronie internetowej.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

„Na tle coraz bardziej oczywistych problemów Putina ze zdrowiem, zauważalną trudnością w fizycznym pełnieniu przez niego publicznych funkcji głowy państwa, w Rosji de facto rozpoczął się okres przekazania władzy” – uważa ukraiński wywiad.

Zdaniem analityków SZR niezależnie od tego, co stanie się z Putinem, w średniookresowej perspektywie w Rosji wciąż będzie zachowany model „putinizmu” – z Putinem, albo bez niego.

Ukraiński wywiad uważa też, że na poziomie strategicznym cele Rosji wobec Ukrainy pozostaną niezmienione i będą koncentrować się na utrzymaniu jej w orbicie wpływów rosyjskich oraz zapobieganiu zmierzaniu jej w kierunku europejskim i euroatlantyckim.

„Ta stała utrzymuje się pomimo niekorzystnego dla Rosji ogólnego tła międzynarodowego i pojawienia się szeregu nowych czynników. Chodzi o zwycięstwo J. Bidena w wyborach prezydenckich w USA, zawirowania na rynkach węglowodorów, destrukcyjne zjawiska w gospodarce kraju, a także możliwą zmianę władzy w Rosji” – napisano w „Białej Księdze”.

Zdaniem analityków SZR Rosja elastycznie zmienia taktykę na odcinku ukraińskim, ale jej cel strategiczny pozostaje ten sam – zapobiec sukcesowi zwróconej na Zachód Ukrainy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Doniesienia o pogarszaniu się zdrowia Putina pojawiły się ostatnio w listopadzie ub. roku. Brytyjski tabloid The Sun twierdził nawet, że z tego powodu rosyjski prezydent zamierza zrezygnować z urzędu na początku 2021 roku. Kreml nazwał te doniesienia „całkowitą bzdurą”.

Kresy.pl / ukrinform.ua

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz