W Federacji Rosyjskiej rozpoczął się transfer władzy z powodu problemów zdrowotnych prezydenta Władimira Putina – twierdzi ukraiński wywiad.

Jak podała w środę agencja informacyjna Ukrinform, informacje na ten temat znalazły się w tegorocznej „Białej Księdze” – biuletynie informacyjnym Służby Wywiadu Zewnętrznego (SZR) Ukrainy dostępnym na jej stronie internetowej.

„Na tle coraz bardziej oczywistych problemów Putina ze zdrowiem, zauważalną trudnością w fizycznym pełnieniu przez niego publicznych funkcji głowy państwa, w Rosji de facto rozpoczął się okres przekazania władzy” – uważa ukraiński wywiad.

Zdaniem analityków SZR niezależnie od tego, co stanie się z Putinem, w średniookresowej perspektywie w Rosji wciąż będzie zachowany model „putinizmu” – z Putinem, albo bez niego.

Ukraiński wywiad uważa też, że na poziomie strategicznym cele Rosji wobec Ukrainy pozostaną niezmienione i będą koncentrować się na utrzymaniu jej w orbicie wpływów rosyjskich oraz zapobieganiu zmierzaniu jej w kierunku europejskim i euroatlantyckim.

„Ta stała utrzymuje się pomimo niekorzystnego dla Rosji ogólnego tła międzynarodowego i pojawienia się szeregu nowych czynników. Chodzi o zwycięstwo J. Bidena w wyborach prezydenckich w USA, zawirowania na rynkach węglowodorów, destrukcyjne zjawiska w gospodarce kraju, a także możliwą zmianę władzy w Rosji” – napisano w „Białej Księdze”.

Zdaniem analityków SZR Rosja elastycznie zmienia taktykę na odcinku ukraińskim, ale jej cel strategiczny pozostaje ten sam – zapobiec sukcesowi zwróconej na Zachód Ukrainy.

Doniesienia o pogarszaniu się zdrowia Putina pojawiły się ostatnio w listopadzie ub. roku. Brytyjski tabloid The Sun twierdził nawet, że z tego powodu rosyjski prezydent zamierza zrezygnować z urzędu na początku 2021 roku. Kreml nazwał te doniesienia „całkowitą bzdurą”.

Kresy.pl / ukrinform.ua

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz