Generał Artak Dawtian jest szefem sztabu generalnego sił zbrojnych Armenii – napisał w poniedziałkowym oświadczeniu premier kraju Nikol Paszynian. Spór dotyczący obsady tego stanowiska trwa w Armenii od końca lutego.

Ponieważ prezydent nie podpisał projektu dekretu przekazanego przez premiera dotyczącego nominacji i nie zaskarżył go do Sądu Konstytucyjnego, Artak Dawtian z mocy prawa został szefem sztabu – portal News.am cytuje oświadczenie premiera.

10 marca premier Paszynian skierował do prezydenta Sarkisjana propozycję nominacji Dawtiana wraz ze stosownym projektem dekretu . Szef państwa odesłał dzień później ten projekt wraz z zastrzeżeniami, a szef rządu je odrzucił – przypomina News.am.

Dotychczasowy szef sztabu generał Gasparian razem z innymi wojskowymi dołączył 25 lutego do żądania dymisji premiera, co ten uznał za próbę zamachu stanu.

Paszynian w odpowiedzi pozbawił Gaspariana stanowiska. Odpowiedni dekret powinien zostać podpisany przez prezydenta, ale Sarkisjan odmówił uczynienia tego. Paszynian ogłosił 17 marca, że pomimo braku zgody prezydenta, decyzja o zwolnieniu szefa sztabu generalnego weszła w życie.

Zobacz także: Armenię czekają przyspieszone wybory

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kryzys polityczny w Armenii trwa od przegranej w jesiennej wojnie w Góskim Karabachu. To właśnie premier Paszynian zgodził się na porozumienie rozejmowe z Azerbejdżanem, które jest gwarantowane przez Rosję. Zawiera ono decyzje niekorzystne dla Ormian oznaczające utratę na rzecz Azerbejdżanu całej strefy buforowej wokół regionu, jednej trzeciej Arcachu właściwego oraz wycofanie oddziałów ormiańskich z niego oraz oddanie kontroli militarnej nad resztką nieuznawanej ormiańskiej republiki rosyjskiemu kontyngentowi wojskowemu. Porozumienie to wygasiło eskalację zbrojną w postaci pełnowymiarowej wojny jaka wybuchła w regionie 27 września.

Prezydent Armenii ogłosił, że porozumienie rozejmowe zostało uzgodnione bez jego wiedzy. A już w noc jego podpisania w stolicy państwa doszło do gwałtownych wystąpień społecznych w trakcie których obywatele zajęli gmach parlamentu i rządu. Od tego czasu protesty przeciwników Paszyniana odbywają się w Erywaniu regularnie.

news.am / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply