Sztab Generalny Sił Zbrojny Armenii wydał oświadczenie w którym domaga się ustąpienia obecnego premiera Nikola Paszyniana i całego rządu.

Portal News.am opublikował w czwartek oświadczenie Sztabu Generalnego armii Armenii. „Sztab Generalny Sił Zbrojnych RA [Republiki Armenii] wyraża swój zdecydowany protest w związku z odwołaniem pierwszego zastępcy naczelnika Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych RA z krótkowzrocznych i nieuzasadnionych przesłanek, które zostało przeprowadzone bez uwzględnienia narodowych i państwowych interesów Republiki Armenii, oparte wyłącznie na osobistych i ambicjonerskich odczuciach” – tłumaczą przyczyny swojego wystąpienia wojskowi.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Sztab Generalny ocenił, że „Premier i rząd Armenii nie są już w stanie podejmować decyzji adekwatnych w tym kryzysie i fatalnej dla narodu ormiańskiego sytuacji.” Wojskowi zaznaczyli, że „Siły Zbrojne Armenii od dawna cierpliwie znoszą „wypady” obecnego rządu mające na celu zdyskredytowanie Sił Zbrojnych, ale wszystko ma swoje granice. Siły zbrojne Armenii honorowo wypełniły swój obowiązek, walczyły ramię w ramię ze swoim narodem przeciwko wrogowi.”

Wojskowi sformułowali jasne żądanie – „W związku z zaistniałą sytuacją Siły Zbrojne Armenii domagają się dymisji premiera i rządu RA, jednocześnie przestrzegając przed użyciem siły wobec narodu, którego dzieci zginęły broniąc Ojczyzny i Arcachu [Górskiego Karabachu]”. Oświadczenie zakończone jest deklaracją – „Armia zawsze była z narodem, jak i naród z armią”. Oświadczenie został podpisane przez szefa Sztabu Generalnego gen. Onika Gaspariana i 39 innych najwyższych dowódców armii Armenii w tym dowódcy rodzajów wojsk, zgrupowań, korpusów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kryzys polityczny w Armenii trwa po przegranej jesiennej wojnie w Góskim Karabachu. To właśnie premier Paszynian zgodził się na porozumienie rozejmowe z Azerbejdżanem, które jest gwarantowane przez Rosję. Zawiera ono decyzje niekorzystne dla Ormian oznaczające utratę na rzecz Azerbejdżanu całej strefy buforowej wokół regionu, jednej trzeciej Arcachu właściwego oraz wycofanie oddziałów ormiańskich z niego oraz oddanie kontroli militarnej nad resztką nieuznawanej ormiańskiej republiki rosyjskiemu kontyngentowi wojskowemu. Porozumienie to wygasiło eskalację zbrojną w postaci pełnowymiarowej wojny jaka wybuchła w regionie 27 września.

Prezydent Armenii ogłosił, że porozumienie rozejmowe zostało uzgodnione bez jego wiedzy. A już w noc jego podpisania w stolicy państwa doszło do gwałtownych wystąpień społecznych w trakcie których obywatele zajęli gmach parlamentu i rządu. Od tego czasu protesty przeciwników Paszyniana odbywają się w Erywaniu regularnie.

news.am/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz