Głównym tematem rozmowy telefonicznej prezydentów Polski i Ukrainy było bezpieczeństwo energetyczne i Nord Stream 2. Ukraina liczy też na to, że jeszcze w marcu otrzyma od Polski obiecane 1,2 mln szczepionek na koronawirusa. Szczegóły rozmowy przekazała strona ukraińska. KPRP opublikowała jedynie lakoniczny komunikat.

W środę prezydenci Polski i Ukrainy, Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski, odbyli rozmowę telefoniczną. Według oficjalnego komunikatu strony ukraińskiej, podczas rozmowy szczególną uwagę zwrócono na kwestię bezpieczeństwa energetycznego w Europie.

Obaj przywódcy uzgodnili kroki na rzecz dalszego sprzeciwiania się projektowi Nord Stream 2 i uzgodnili, że będą angażować w ten proces tak bardzo, jak będzie to możliwe, społeczność międzynarodową” – czytamy w komunikacie na stronie kancelarii prezydenta Ukrainy.

Dodano, że Duda zgodził się z Zełenskim, że należy podjąć wszelkie wysiłki, by uniemożliwić zbudowanie gazociągu. Prezydent Ukrainy powiedział, że projekt Nord Stream 2 „jest w rzeczywistości pułapką dla całej Europy”.

Nie można na niego pozwolić. Dalsze wzmacnianie sankcji przeciw temu projektowi to gwarancja bezpieczeństwa energetycznego Europy” – powiedział cytowany w komunikacie Zełenski.

Rozmowa dotyczyła też walki z pandemią koronawirusa. Jak podano, prezydent Ukrainy podziękował Andrzejowi Dudzie „za inicjatywę przekazania Ukrainie 1,2 mln dawek szczepionki AstraZeneca, które Polska planuje otrzymać w ramach wspólnych zakupów UE”. Zełenski podkreślił, że jest to „potężny sygnał solidarności z Ukrainą” i wyraził oczekiwanie, że jego kraj będzie mógł otrzymać te szczepionki już w marcu.

Czytaj także: Litwa jest gotowa podzielić się nadwyżkowymi szczepionkami na koronawirusa z Ukrainą

Jak podano, prezydent Duda pytał Zełenskiego o sytuację w Donbasie. Ten zwrócił uwagę na zwiększenie liczby przypadków naruszeń zawieszenia broni. Podziękował też Polsce za „twarde wspieranie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy”.

Rozmawiano też na temat projektów infrastrukturalnych w pobliżu granicy polsko-ukraińskiej, szczególnie o remontach dróg i modernizacji przejść granicznych. Obie strony uzgodniły, że będą prowadzić w tym roku aktywny dialog polityczny, zwracając szczególną uwagę na kwestie gospodarcze i realizację wspólnych projektów. Według strony ukraińskiej, mimo pandemii poziom dwustronnej wymiany handlowej został utrzymany na bardzo wysokim poziomie, blisko 8 mld dolarów.

Zełenski zaprosił też Dudę na Ukrainę, by osobiście wziął udział w obchodach 30-rocznicy uzyskania niepodległości przez państwo ukraińskie w sierpniu br., a także w spotkaniu tzw. Platformy Krymskiej. Polski prezydent powiedział, że postara się przybyć na sierpniowe uroczystości.

Przeczytaj: Dzień Niepodległości Ukrainy: oficjalne uroczystości prezydenta i marsz z udziałem neobanderowców [+VIDEO/+FOTO]

Uwagę zwraca fakt, że oficjalny komunikat KPRP po rozmowie Duda-Zełenski jest bardzo krótki i oszczędny pod względem podanych szczegółów rozmowy.

Prezydent RP Andrzej Duda rozmawiał dziś z Prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim – poinformował Sekretarz Stanu w KPRP Krzysztof Szczerski. Na oficjalnej stronie Kancelarii Prezydenta RP zamieszczono tylko krótką relację prezydenckiego ministra, Krzysztofa Szczerskiego.

„Podczas rozmowy poruszono następujące tematy: program szczepień przeciw COVID-19, bezpieczeństwo energetyczne i kwestia sankcji wobec podmiotów zaangażowanych w budowę Nord Stream 2, sytuacja na wschodniej Ukrainie, współpraca gospodarcza i infrastrukturalna oraz kalendarz wzajemnych wizyt w 2021 roku” – poinformowała strona polska.

Jak informowaliśmy, pod koniec grudnia wiceszef ukraińskiej dyplomacji mówił, że Polska miałaby przekazać Ukrainie 1,5 mln dawek „po otrzymaniu odpowiedniej ilości szczepionki przez samą Polskę”. Jak wyjaśniło naszemu portalowi Ministerstwo Zdrowia szczepionki te miałyby pochodzić z puli 20 mln dawek firmy Astra Zeneca zakupionych przez Polskę. 4 mln tych szczepionek zakupiono w celu odsprzedaży dla państw bałkańskich oraz państw pozostałych takich jak m.in. Ukraina i Gruzja. Planowana data odsprzedaży szczepionek to marzec-kwiecień. Zależy ona od terminu dopuszczenia szczepionki i jej dostaw do Polski.

Pisaliśmy też, że tydzień temu ukraiński premier Denys Szmyhal potwierdził możliwość zakupu przez Ukrainę za pośrednictwem Polski 1,2 mln dawek szczepionki na koronawirusa „w najbliższym czasie”. Polska ma otrzymać tę ilość dodatkowo, a następnie sprzedać je Ukraińcom po kosztach produkcji, bez dodatkowych opłat.

prezydent.pl / president.gov.ua / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Wolyn1943
    Wolyn1943 :

    Ciekawe, czy A. Duda zaczął rozmowę od hasła “Sława Ukrainie”? Oczywiście, sprawa ekshumacji została odłożona ad calendas graecas. Zadziwia mnie głupota rządzących, skoro teraz, gdy Ukraina jest słaba i potrzebuje pomocy niemal na każdej płaszczyźnie, nie można wymusić na niej ekshumacji i upamiętnień pomordowanych Polaków, to kiedy będzie lepszy czas? Jak Ukraina okrzepnie, podniesie się, wzmocni i zostanie potęgą regionu (bo ma ku temu możliwości!)? Niestety, obawiam się że dna jeszcze nie osiągnęliśmy! Jeśli dziś Ukraina stawia nam żądania co do pomników dla upowskich zbrodniarzy, to co będzie za 5-10 lat?