Konsulaty Ukrainy przestają świadczyć usługi mężczyznom w wieku mobilizacyjnym. Usług mężczyznom w wieku poborowym nie świadczą już np. ukraińskie konsulaty w Polsce – wskazują ukraińskie media.

Zawieszenie usług konsularnych dla Ukraińców w wieku poborowym (18-60 lat) zacznie obowiązywać 23 kwietnia – podała we wtorek agencja Unian. “Niektóre instytucje nie przyjmują już dokumentów od poborowych. Przykładowo konsulat Ukrainy w Polsce nie świadczy usług mężczyznom w wieku poborowym do czasu otrzymania instrukcji z [ukraińskiego] Ministerstwa Spraw Zagranicznych” – wskazuje medium. Podobne informacje przekazała agencja Interfax.

Agencja Reuters napisała z kolei o zawieszeniu usług dla mężczyzn w wieku mobilizacyjnym, powołując się na informacje uzyskane na rządowej infolinii.

Część konsulatów Ukrainy, w tym w Polsce i Czechach, miała zaniechać już świadczenia usług Ukraińcom w wieku mobilizacyjnym.

“W warunkach otwartej rosyjskiej agresji głównym priorytetem jest ochrona Ojczyzny przed zagładą. Przebywanie za granicą nie zwalnia obywatela z obowiązków wobec Ojczyzny. Dlatego wczoraj poleciłem podjąć działania mające na celu przywrócenie sprawiedliwego traktowania dla mężczyzn w wieku mobilizacyjnym na Ukrainie i za granicą” – oświadczył w odpowiedzi na te doniesienia szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba na platformie X.

Zapowiedział, że jego resort wkrótce poinformuje o nowych regulacjach.

Przeczytaj: Politico: 650 tys. Ukraińców w wieku poborowym uciekło z kraju. „Ukraina zmierza w kierunku klęski”

Portal Suspilne podał, że w poniedziałek opublikowano nieoficjalnie kopię decyzji kierownictwa MSZ, która nakazuje szefom placówek zagranicznych wstrzymanie wszystkich usług konsularnych oprócz tych związanych z powrotem na Ukrainę.

Według danych Eurostatu w styczniu 2024 r. w krajach Unii Europejskiej mieszkało około 4,3 miliona Ukraińców, z czego około 860 tys. stanowili dorośli mężczyźni.

Zobacz także: Estonia wyraża gotowość do odesłania Ukraińców w wieku poborowym na Ukrainę

unian.ua / suspilne.media / reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply