W Turcji odkryto podwodne miasto sprzed 3 tysięcy lat [+VIDEO]

Twierdza ma pochodzić z epoki brązu i być stolicą starożytnego państwa Urartu rozpościerającego się na terenach obecnej Turcji, Armenii i Iranu.

Ciągnące się kilometrami mury obronne i dobrze zachowane ruiny odkryli płetwonurkowie na dnie jeziora Wan w Turcji. Zdaniem naukowców z uniwersytetu Yüzüncü Yıl fortyfikacje zostały wzniesione 3000 lat temu przez cywilizację Urartu w epoce brązu.

To cud, że odkryliśmy to podwodne zamczysko – cytuje słowa szefa ekipy odkrywców Tahsina Ceylana portal radia RMF FM. Dno jeziora było już przeszukiwane 10 lat temu w poszukiwaniu antycznych skarbów. Ceylan zapowiedział, że archeologowie dopiero mają badać to podwodne miasto.

Na opublikowanym w internecie filmie widać płetwonurków penetrujących podwodne ruiny.

Jak podaje RMF FM, jezioro Wan jest największym naturalnym zbiornikiem wodnym w Turcji. Dawniej poziom wody w jeziorze był w nim setki metrów niższy. Właśnie nad brzegiem jeziora znajdowała się stolica państwa Urartu rozciągającego się od Morza Czarnego po Morze Kaspijskie. Obecnie są to tereny Turcji, Armenii i Iranu.

CZYTAJ TAKŻE: Archeolodzy podwodni szukają w Matwej Wiśle „Żółtego Lwa”

Kresy.pl / RMF FM
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz