Naukowcy szukają „Żółtego Lwa” na dnie Martwej Wisły gdzie w pobliżu gdańskiej Twierdzy Wisłoujście w 1628 r. zatonął pierwszy okręt wojenny polskiej floty.

Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, sprawującego pieczę nad Twierdzą Wisłoujście tłumaczy, że poszukiwania „Żółtego Lwa” obejmą dno Martwej Wisły o długości 650 metrów. „Żółtego Lwa” zbudowano w Gdańsku w 1622 roku. Był to pierwszy okręt wojenny zbudowany i ukończony w Polsce. Wyposażony był w 10-12 dział, a jego załogę miało stanowić do 40 marynarzy.

„Żółty Lew” razem z pierwszą eskadrą okrętów polskich, wziął udział w zwycięskiej bitwie z eskadrą szwedzką pod Oliwą 28 listopada 1627. Jednak podczas późniejszego ataku wojsk szwedzkich po północy 6 lipca 1628, polski okręt trafiono zapalającą kulą w magazyn prochu i przez co eksplodował. Według przekazów źródłowych miało to miejsce w okolicy twierdzy.

CZYTAJ TAKŻE: Chojnice: archeolodzy odkryli pochówek z „wampirem”

Jeżeli chodzi o samą Twierdzę Wisłoujście to do dzisiejszych czasów zachował się czterobastionowy fort murowany, zwany carré, zbudowany w latach 1586–1602. Dodatkowy otaczający go pięciobastionowy ziemny fort, nazywany Szańcem Wschodnim, zbudowano, w latach 1624–1626.

Cały obszar położony w bezpośrednim pobliżu twierdzy przebadano sonarami przez pracowników Instytutu Morskiego w Gdańsku. Na podstawie wyników tego badania wytypowano dobrze rokujące miejsca, które mają zostać zbadane przez nurków. Prace poszukiwawcze zostaną rozpoczęte 28 sierpnia, a zakończone 3 września.

Podwodni archeolodzy sporządzą dokumentację pomiarowo-rysunkową, fotograficzną a także, jeżeli natkną się na drewniane fragmenty – pobiorą próbki do analiz dendrochronologicznych. Same zabytki nie będą podnoszone z dna. Dzięki tej pracy ma zostać określona liczba, zasięg oraz wartość kulturową i historyczną potencjalnych zabytków spoczywających na dnie Martwej Wisły.

kresy.pl / rp.pl / wyborcza.pl

Reklama0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz