Kto zagraża chrześcijanom w Izraelu?

/
Uznanie Jerozolimy za stolicę Izraela przez Stany Zjednoczone…

Prof. Bogumił Grott: Polska potrzebuje naukowego Instytutu Kresów Wschodnich

/
Pamiętajmy, że to co dzieje się wewnątrz sąsiednich społeczności…

Skalski: 10 pytań do Adama Andruszkiewicza i jego zwolenników

/
Marcin Skalski zadaje pytania o polityczny program i spójność…

Myśmy Kresy zapomnieli

/
Polscy politycy mogli zdradzić polskich autonomistów na Wileńszczyźnie…

Nie ma dwóch Katalonii. Są trzy.

/
Podsumowując, nie ma dwóch Katalonii, są trzy: nacjonalistyczna,…

Czy antypolonizm musi być antypolski?

/
Warto podkreślić, że „wyrzekanie się polskości kresów”…

Marsz Niepodległości 2017 – polemika z Rafałem Ziemkiewiczem

/
Powyższe wątki spisałem z pewnym ubolewaniem w stosunku do…
Decyzja UE może doprowadzić do retorsji ze strony Rosji

Strach przed Rosją

/
Jak pisał francuski badacz Dominique Moïsi, strach jest psychiczną…

Depolityzacja Marszu Niepodległości

/
Hasło jakie przyjęli na tegoroczną edycję Marszu Niepodległości…

Kto będzie narodem bardziej

/
Choćby katalońscy separatyści byli najbardziej politycznie…

MSZ tłumaczy się z ocenzurowania debaty o stosunkach polsko-ukraińskich

/
W oświadczeniu przesłanym nam przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych…

Świeccy katolicy – nowi „ruscy agenci” w Polsce PiS

/
Nie chcesz żeby Polska milczała, gdy ukraińska polityka idzie…

Hipokryzja do potęgi drugiej czyli marszałek Kuchciński w sprawie Litwy

/
Polityka marszałka Kuchcińskiego wobec Litwy i w kwestii praw…
dr Bogusław Rogalski

Atak w goebbelsowskim stylu

/
Kilka dni temu, najpierw na portalu delfi w języku litewskim,…
chin

Na przyjazd imperatora

/
Przyjazdowi prezydenta USA Donalda Trumpa do Polski towarzyszy…
chin

Czas dobra i zła. Uwagi do felietonu Ministra Macierewicza

/
Minister Macierewicz ma rację, że mamy identycznych wrogów.…

Ks. prof. Michał Poradowski (1913-2003) wobec reformy liturgicznej po Soborze Watykańskim Drugim [+VIDEO]

/
Były duszpasterz Narodowych Sił Zbrojnych krytycznie patrzył…

Eurofetyszyści

/
Przyjęcie euro zrujnowało gospodarki państw południowej Europy,…

Żałosny atak szefa Związku Ukraińców w Polsce na Kresy.pl

/
Piotr Tyma ewidentnie nie śledzi na bieżąco naszego portalu.

Doktryna rewolucji

/
Cóż bowiem stanie się, jeśli ci, którzy się odwołali do nieba, dojdą do konkluzji sprzecznej ze zdaniem większości, a nawet przytłaczającej większości społeczeństwa? Jeśli większość nie chce wcale obalić ani zamordować władcy, lecz pragnie zachować status quo i nie widzi w nim „długiego ciągu nadużyć, wykrętów i podstępów, zmierzających w jednym tylko kierunku”, a ten który nimi rządzi nie wydaje im się ani lepszy ani gorszy niż należałoby tego oczekiwać na tym grzesznym padole?

Fałszywy realizm mistrzem fałszywej polityki. O błędach Piotra Zychowicza

/
Zychowicz, przeciwny konfrontacji z Rosją i Niemcami jednocześnie, uznaje jednak Republikę Federalną nie tylko za „najważniejszego obecnie sojusznika”, ale i za „partnera”(!) Ten jego wniosek właściwie wyczerpuje temat związków publicysty i historyka z realizmem. Jeśli bowiem Niemcy robią dokładnie to samo, o co obwinia się Rosję, a jednocześnie stosują szereg narzędzi dodatkowo uszczuplających naszą suwerenność, to stawianie Federacji Rosyjskiej w roli wroga numer jeden jest składaniem hołdu nie tradycji realizmu, a będącej jej przeciwieństwem tradycji mesjanizmu i prometeizmu.

Konserwatyzm limitowany

/
Sporo katolików głosowało na PiS w przeświadczeniu, że partia ta zajmie się obroną wartości katolickich. Jak okiem sięgnąć planeta Ziemia w ostatnich latach odnotowała gwałtowny zwrot do swojego stanu początkowego, opisanego w Księdze Rodzaju, czyli bezładu. Zaledwie kilka dni zajęło ongiś Stwórcy, by ten chaos uporządkować, ale człowiek, z powodów bliżej nieokreślonych i domagających się teologicznego uzasadnienia, od wieków mozoli się nad tym, by ten proces odwrócić. [...]

Dlaczego Viktor Orban nie jest prawdziwym Polakiem

/
Partia Jarosława Kaczyńskiego, mówiąc metaforycznie, próbuje od niemieckiego hegemona uzyskać chociaż zgodę na odgrywanie „Mazurka Dąbrowskiego” podczas zwijania polskiej suwerenności. Jest to rzeczywiście pewna różnica jakościowa w stosunku do Platformy Obywatelskiej, która na tę samą okoliczność miała jedynie będącą oficjalnym hymnem UE „Odę do radości”.

Naród, który został szafą

/
Polska z natury rzeczy nie może prowadzić dziś żadnej "polityki kresowej" - przekonuje Tomasz Gabiś. Każda polska polityka musi być z definicji "kresowa", o ile sformułowanie "polska polityka" ma zachować jakiś sens - odpowiada Tomasz Kwaśnicki.

Komu marszałek Karczewski chce obrzydzić Polskę?

/
Entuzjaści Ukrainy w Polsce podkreślają, że różnice interpretacji historii to jedyne, co nas z Ukraińcami dzieli. Była to być może rzeczywiście ostatnia reduta obrony interesu Polski w relacjach z hojnie obdarowywanym przez nas sąsiadem. Jak się okazało, i tę oddano bez żadnego oporu - pisze Tomasz Jasiński.

Polityka w rytmie disco polo

/
Biorąc pod uwagę całokształt, rozproszonych co prawda, ale spójnych wynurzeń wysoko postawionego urzędnika polskiego MSZ, „uleganiem rosyjskiej propagandzie” jest ni mniej, ni więcej jak głosowanie na Akcję Wyborczą Polaków na Litwie pod przewodnictwem Waldemara Tomaszewskiego. Tzw. polonizacja natomiast ma być wstępem do wpisania ogółu społeczności polskiej na Wileńszczyźnie w nurt ugodowy wobec państwa litewskiego.

W imieniu narodu – w imieniu Bandery

/
W artykule „W imieniu narodu – w imieniu Bandery” lwowski historyk, dr Wasyl Rasewycz podważa prawo szefa UIPN Wołodymyra Wiatrowycza i jemu podobnych do prowadzenia polityki historycznej Ukrainy.

8 najważniejszych francuskich problemów. Subiektywny przegląd.

/
Jak słusznie zauważył jeden z prawicowych polityków Henri Guaino, we Francji panuje swoista omerta. „Kiedy mówisz o narodzie jesteś nacjonalistą; kiedy mówisz o imigracji jesteś ksenofobem; kiedy mówisz o islamie jesteś islamofobem” - pisze Katarzyna Jagodzińska.

Kto stracił cnotę w stosunkach z Litwą

/
Z publicystyki Żurawskiego vel Grajewskiego wyłania się więc obraz Polski albo po frajersku wyzbywającej się swoich atutów, albo zależnej od tego, co zrobi takie mocarstwo jak Litwa. Jedynym konsekwentnym rozwiązaniem byłoby tu chyba włączenie Polski do Republiki Litewskiej – bo skoro i tak nie mamy nic do powiedzenia w stosunkach dwustronnych, to niech chociaż państwo litewskie nas obroni.

Marine Le Pen prezydentem Francji?

/
Le Pen chce „przywrócić porządek we Francji w ciągu pięciu lat”. Pierwszym ku temu środkiem jest „zwrócenie francuskiemu narodowi suwerenności monetarnej, ustawodawczej, terytorialnej, ekonomicznej i militarnej” - pisze Katarzyna Jagodzińska.

Kijów powinien dać sobie spokój z Donbasem

/
Kijów jest całkowicie nieprzygotowany na scenariusz, który może zniszczyć Ukrainę przy małych kosztach dla Putina: zwrot Donbasu przez Rosję - pisze prof. Alexander Motyl na łamach „Foreign Policy”. - Cokolwiek Kijów postanowi, Ukraińcy muszą zdecydować, co uważają za ważniejsze: niepodległość czy terytorialną integralność.

Antysemita z orderami. Ukryty sens nagród prezydenckich

/
Jeśli przeanalizujemy „twórczość” Wasyla Kwasnowśkiego, to jej leitmotivem jest jaskiniowy antysemityzm oraz, używając jego własnego języka, „zoologiczna” ksenofobia – pisze dr Wasyl Rasewycz, historyk i redaktor naczelny portalu Zaxid.net o odznaczeniu Wasyla Kwasnowśkiego Orderem Wolności przez prezydenta Ukrainy.

Jacek Hoga (Ad Arma) obala mity nt. zwiększenia dostępu do broni palnej [TYLKO U NAS]

/
„Więcej broni to mniej bezpieczeństwa, a więcej ofiar?”; „Grożą nam takie strzelaniny, jak w USA?”. Prezes Fundacji Ad Arma, Jacek Hoga specjalnie dla Kresów.pl obala 8 mitów dotyczących większego, legalnego dostępu do broni palnej.

Boże, chroń nas przed „ekspertami”

/
Nazwijmy rzecz po imieniu – giedroycizm, prometeizm i cała praktyka III RP w polityce wschodniej zbankrutowała intelektualnie i moralnie. Ich przedstawiciele już nic nowego do dyskursu nie wniosą, choć mogą jeszcze obstawiać kadrowo instytucje publiczne, w tym media. Poza tym, ich czas właściwie dobiegł końca – pisze Marcin Skalski.

Ukrainizacja polskiego rynku pracy jest nieunikniona? „Jesteśmy nakierowywani na gospodarczą zapaść”

/
Ostatnie dane pokazują, że masowa imigracja Ukraińców do pracy w Polsce stała się faktem. Z czasem najpewniej będzie ich coraz więcej - sprzyjają temu m.in. kluczowi politycy rządu PiS, a część ekspertów twierdzi, że dla Polski, naszej gospodarki i demografii nie ma już alternatywy. Czy rzeczywiście? Kresy.pl pytają o opinię ekspertów: dra Marcina Kędzierskiego i dra Cezarego Mecha.

Śląski historyk dla Kresów.pl: to ślązakowcy są na Śląsku mniejszością

/
- Ślązacy to wspólnota regionalna. Tutaj mieszkają ludzie, którzy się uważają za Polaków i tacy, którzy się za nich nie uważają. I jedni i drudzy mają prawo do nazywania się Ślązakami. Ja sam jestem Ślązakiem z dziada pradziada. Natomiast w momencie, w którym uznamy, że Ślązacy to mniejszość, to wszyscy uważający się za Polaków automatycznie zostaną wyrzuceni poza nawias śląskości. Takie są tego konsekwencje – podkreśla w rozmowie z Kresami.pl śląski historyk, Wojciech Kempa.

Hołd lenny ministra Macierewicza

/
Prawo i Sprawiedliwość przedstawia się Polakom jako partia, której głównym celem jest upodmiotowienie państwa polskiego w stosunkach międzynarodowych i zapewnienie mu pełnej suwerenności. Jednak stanowisko jego czołowych polityków w bardzo konkretnych, ale też fundamentalnych dla naszej podmiotowości kwestiach, z tymi szczytnymi deklaracjami nic wspólnego nie ma.

Jak nowy ambasador w Kijowie spowiada się Ukraińcom z polskiej pamięci historycznej

/
Jan Piekło, nowy ambasador Polski na Ukrainie, jeszcze nie objął placówki w Kijowie, a już zaczął stawać na głowie, by zdyskredytować w oczach Ukraińców polską pamięć historyczną. Nie oszczędził on także najnowszego filmu Wojciecha Smarzowskiego pt. „Wołyń”, który entuzjastycznie zmuszone były przyjąć nawet środowiska giedroyciowskie.

Mord założycielski strategicznego partnerstwa polsko-litewskiego

/
Nawet pobieżna analiza tego co się w stosunkach między Polską a Litwą w ciągu tych dwudziestu pięciu lat działo skłania mnie do postawienia tezy, że rozwiązanie polskich samorządów, dokonane wprawdzie przez Wilno, ale przy pełnym, demonstracyjnym poparciu Warszawy, biorąc pod uwagę tego rozwiązania konsekwencje dla Polaków na Litwie, było swoistym mordem założycielskim polsko-litewskiego strategicznego partnerstwa. I ten mord założycielski to strategiczne partnerstwo cementuje. Nie objawiła się jeszcze w Polsce siła polityczna, która by tak rozumiane polsko-litewskie strategiczne partnerstwo zakwestionowała - pisze Adam Chajewski.

Skalski: Rafał Ziemkiewicz myli się w ocenie współczesnej Rosji

/
W Wilnie i Lwowie, a teraz już nawet Kijowie, niczego się tak nie obawiają, jak taktycznego choćby porozumienia polsko-rosyjskiego, ułożenia modus vivendi w Europie Wschodniej. Aktualnie polskie i rosyjskie interesy nie znoszą się wzajemnie na Litwie czy Ukrainie, chyba że Rosja zechce te kraje w całości połknąć. Na to się jednak nie zanosi, więc Litwini i Ukraińcy skutecznie wyzyskują polski strach przed Rosją, szantażując nas Putinem – pisze Marcin Skalski.

Pośmiertna i ukradkowa sprawiedliwość dla Slobodana Miloševicia

/
Nie ma prawdopodobnie w najnowszej, postzimnowojennej historii Europy polityka, którego postać została by w powszechnej świadomości zmistyfikowana w takim stopniu, jak postać Slobodana Miloševicia. Niemal równo dekadę po śmierci ostatniego przywódcy Jugosławii przyczynek do jego prawdziwej historii został ukryty głęboko między 2590 stronami wyroku Międzynarodowego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii. Został przy tym zasadniczo przemilczany przez zachodnie media, które miały o Miloševiciu tak wiele do powiedzenia w ciągu kilkunastu lat jego rządów.

Siła Ameryki w epoce chaosu

/
Siła Ameryki w tej postaci, jaką znaliśmy, już nie istnieje – pisze Barry Gewen „National Interest”.

Rosyjski realizm na Bliskim Wschodzie

/
Putin porusza się w tradycji realizmu. W tej kwestii Rosja rzeczywiście wyprzedza USA, ponieważ Ameryka przywiązana jest do nierealistycznego nawyku dzielenia świata na sojuszników i wrogów, ograniczając współpracę do tych pierwszych i pozostawiając tym drugim tylko przestrzeń do konfrontacji, sankcji i izolacji - pisze Paul Pillar w amerykańskim „The National Interest”

Skrajnie głupia polityka Zachodu

/
Kolejne kraje, w tym Turcja, krok za krokiem popychane są do współpracy eurazjatyckiej, a nie euroatlantyckiej. Wszystko przez skrajnie głupią politykę Zachodu - twierdzi czeski publicysta.

Czy Polacy zasługują na niepodległość?

/
Będziemy „first to fight”, będziemy wyspą Prawdy i Dobra w otaczającym nas oceanie zła tak długo, jak historia i polityka nie upomną się o swoje – a więc póki nie przypomną nam, że nie zachowuje niepodległości ten, kto lekkomyślnie szafuje własną krwią w obronie innych, a dopiero potem swojej własnej. Ten, kto zwycięża jedynie moralnie, rzucając się w środek ogniska, aby podtrzymać ogrzewający innych płomień.

Ustawą wprowadzić pojednanie

/
Wąskie grona osób mieniących się ekspertami mogą sobie organizować konferencje, sympozja i innego rodzaju spędy, a i tak dynamika społeczna jest nieubłagana. Polacy nie kupują kiczowatego „pojednania”, bo już na odległość zalatuje od niego fałszem - pisze Marcin Skalski.

Racja stanu czy interes narodowy?

/
Publicyści głównego nurtu po raz kolejny przypominają sobie o Polakach na Wileńszczyźnie. Znów nie mają nic dobrego do powiedzenia rodakom i o rodakach. Ich wypowiedzi w tej kwestii mogą być kanwą dla szerszej refleksji do tego jak warszawskie elity definiowały i definiują naszą wspólnotę polityczną i jej interesy.

Turcja i Rosja a konflikt syryjski

/
Kwestia syryjska jest w relacjach między Władimirem Putinem a Recepem Tayyipem Erdoganem na tyle ważna, że w czasie ostatniego spotkania tych przywódców 9 sierpnia, poświęcono jej całą osobną sesję z udziałem rosyjskich wojskowych oraz szefa tureckich służb specjalnych Hakana Fidana.

Porozumienie w Syrii: Zwycięstwo Moskwy i Teheranu?

/
Po długim oporze Amerykanie doszli do porozumienia z Moskwą. Może to osłabić pozycje islamskich "powstańców", w szczególności "Dżabat an-Nusra", dając decydującą przewagę reżimowi Baszara al-Asada i jego sojuszników.

USA – przecenione supermocarstwo?

/
W przyszłości USA staną się relatywnie bardziej potężne niż wcześniej, ale korzyści z tego będą mieć coraz mniejsze – pisze Robert Kaplan w "The National Interest".

Turcja, Rosja i absurdalna polityka Francji

/
Francuska dyplomacja tonie w służalczości wobec Berlina i Waszyngtonu – pisze Nicolas Dupont-Aignan w "Le Figaro".