Kuriozalny artykuł WP.pl. „Mnisi nie stosują się do zaleceń”

Portal „Wirtualna Polska” zamieścił artykuł, w którym przy użyciu nieuczciwej argumentacji zarzucono benedyktynom z opactwa w Tyńcu łamanie restrykcji wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa.

Portal WP.pl opublikował tekst dotyczący mnichów z Opactwa Benedyktyńskiego w Tyńcu, zatytułowany: „Koronawirus. Mnisi nie stosują się do zaleceń. Tak wyglądała Liturgia Męki Pańskiej Wielkiego Piątku w Tyńcu”.

W treści artykułu czytamy: „Mnisi z Opactwa Benedyktyńskiego w Tyńcu przeprowadzili transmisję online z Liturgii Męki Pańskiej Wielkiego Piątku. Na zdjęciach z uroczystości widać, że duchowni nie stosują żadnych zabezpieczeń przed koronawirusem”. Autorka tekstu, red. Klaudia Kolasa pisze, że „żeby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa i nie narażać innych osób na COVID-19, należy przestrzegać szczególnych reguł”, wymieniając m.in. noszenie rękawiczek i maseczek oraz zachowywanie 2-metrowych odstępów.

„Na fotografiach z obchodów Wielkiego Piątku w Opactwie Benedyktyńskim w Tyńcu widać, że Benedyktyni w trakcie ceremonii nie stosują się do zaleceń, które mają pomóc w opanowaniu epidemii koronawirusa” – pisze redaktorka Wirtualnej Polski. „Mnisi tłumnie gromadzą się w jednym pomieszczeniu, nie zachowując odstępów między sobą. Żaden z nich nie ma maseczki. Nie zadbali również o rękawiczki”.

Autorka tekstu dodaje, że tego rodzaju środki ostrożności są konieczne, gdyż wśród mnichów są osoby w podeszłym wieku. Wymienia z nazwiska ojca Leona Knabita, znanego i popularnego duchownego i kaznodzieję, który ma już 90 lat i „znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka”. Z kolei w podpisie jednego ze zdjęć czytamy: „Mnisi nie noszą ani maseczek ani rękawiczek”.

Przypomnijmy, że mnisi żyją w klasztorach, jako rodzina zakonna. Z tego względu, wspólnie biorą udział również w modlitwach liturgii godzin (np. jutrznia, kompleta), związanych z życiem w klasztorze, a także w nabożeństwach. Dotyczy to także Wielkiego Piątku, kiedy to odprawiane jest nabożeństwo Drogi Krzyżowej z udziałem wspólnoty mnichów.

Należy dodać, że w ramach wprowadzonych przez rząd ograniczeń dotyczących udziału w Mszach św. i nabożeństwach, nie może w nich uczestniczyć więcej, niż 5 osób sprawujących posługę. W przypadku wspólnoty mnichów, żyjącej wspólnie w jednym miejscu, ich udział we wspólnych nabożeństwach i liturgii wynika z charakteru i reguł życia monastycznego.

W samym artykule występują też błędy. W tekście jest mowa o Liturgii Męki Pańskiej Wielkiego Piątku, choć zdjęcia pokazują nabożeństwo Drogi Krzyżowej, która odbywała się kilka godzin wcześniej. O. Knabit został też błędnie określony mianem „przeora”, choć nie jest nim od lat (był nim w latach 2001-2002). Podobny w wydźwięku tekst zamieścił też portal o2.pl.

Czytaj także: Tłum polityków PiS na obchodach rocznicy katastrofy smoleńskiej. Policja: to dozwolone [+VIDEO]

wp.pl / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz