Prezes PGZ Sebastian Chwałek powiedział, że po rozbudowie mocy produkcyjnych Huta Stalowa Wola będzie w stanie dostarczyć rocznie nawet około 110 armatohaubic Krab, łącznie z Bumarem – 160. Zapowiedział też podpisanie jeszcze w tym tygodniu umowy na dostawę Krabów.

W tym tygodniu prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Sebastian Chwałek podczas spotkania z dziennikarzami mówił m.in. o inwestycjach, planowanych przez Grupę PGZ. Przypomniał, że w październiku br. podpisano z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów umowę na dofinansowanie w wysokości 850 mln zł, którego beneficjentem ma zostać Bumar Łabędy. Obecnie procedowane jest podwyższenie kapitału w tej spółce.

W związku z tym, według zapowiedzi prezesa Chwałka, w ciągu trzech lat powinna powstać nowa linia produkcyjna armatohaubic samobieżnych Krab. Miałaby produkować nieco ponad 50 egzemplarzy rocznie.

Chwałek powiedział, że obecnie Huta Stalowa Wola jest w stanie wyprodukować rocznie do 50 armatohaubic Krab. Docelowo, liczba ta ma zostać co najmniej podwojona – produkcja w skali roku w HSW ma przekroczyć 100 haubic. Nie podano jednak szczegółów. W 2027 r. zdolności produkcyjne Krabów w dwóch lokalizacjach, tj. w HSW i w Bumarze, powinny wynieść łącznie około 160 sztuk.

Przeczytaj: „Dziennik Zbrojny”: HSW do 2027 r. ma wyprodukować 144 haubice Krab, w tym 54 dla Ukrainy

Osiągnięciu tego celu ma pomóc odkupienie przez HSW hali od chińskiej firmy LiuGong, której tę część zakładu sprzedano 11 lat temu. Przejęto zarazem blisko 600 pracowników. Na tego typu inwestycje Huta otrzymała od skarbu państwa 600 mln zł.

Prezes Chwałek powiedział, że rozwój zdolności PGZ wpisuje się w spełnienie zadeklarowanego przez ministra obrony Mariusza Błaszczaka zapotrzebowania na 1000 haubic samobieżnych.

Ponadto, w najbliższych dniach spodziewana jest kolejna umowa na Kraby. Część mediów zaznacza, że realizacja powyższych deklaracji zależy w znacznym stopniu od kolejnych zamówień na te armatohaubice.

Czytaj także: Nagłe spotkanie AU z HSW. Płatek: „nadchodzą bardzo dobre wieści dla KRABA”

Wiadomo też, że właśnie kończy się tzw. projekt 400 – inwestycja PGZ w zakładach Mesko. Dotyczy ona m.in. stworzenia nowoczesnej linii produkcyjnej do amunicji małokalibrowej. W przyszłości w spółka ma zbudować wytwórnię nitrocelulozy. Ponadto, duże nadziej wiązane są ze zwiększaniem mocy produkcyjnych amunicji artyleryjskiej kal. 155 mm. Jak na razie nie podpisano jednak żadnych umów w tym obszarze.

Przypomnijmy, że niedawno prezes zarządu Huty Stalowa Wola S.A Jana Szwedo dementował informacje o niewystarczających mocach produkcyjnych Huty, według niego w ostatnim czasie zainwestowano bardzo duże środki na rozwój potencjału produkcyjnego.

Media branżowe podały, że Agencja Uzbrojenia jest w sporze z Hutą Stalowa Wola, problemem mają być zamówienia koreańskich haubic K9PL. Wojsko chce przyspieszyć zamówienia haubic z Korei, natomiast HSW deklaruje, że moce produkcyjne firmy są wystarczające, aby zwiększyć produkcję.

forsal.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply