Na podstawie danych od Agencji Uzbrojenia „Dziennik Zbrojny” szacuje, że w latach 2022-2027 Huta Stalowa Wola ma dostarczyć równolegle 90 samobieżnych armatohaubic Krab dla Sił Zbrojnych RP i 54 dla Ukrainy.

Jak podał portal „Dziennik Zbrojny”, nastąpiła zmiana harmonogramu dostaw samobieżnych armatohaubic Krab. Serwis powołuje się na informacje od rzecznika prasowego Agencji Uzbrojenia, ppłk Krzysztofa Płatka.

Przypomnijmy, że w grudniu 2016 roku Huta Stalowa Wola S.A. podpisała umowę o wartości 4,649 mld zł brutto na dostawę w latach 2018-2024 czterech dywizjonowych modułów ogniowych Regina, w tym 96 armatohaubic samobieżnych (AHS) kal.155 mm Krab.

W latach 2019-2021 w ramach tego kontraktu dostarczono dwa moduły i pierwszą baterię z trzeciego, czyli łącznie 7 baterii. Stąd, pozostało jeszcze pięć baterii, z czego dwie miały zostać przekazane wojsku w 2022 roku.Nie doszło jednak do tego z powodu rosyjskiej agresji na Ukrainę. Od lutego 2022 r. cała produkcja „Krabów” w Hucie prowadzona jest dla wojsk ukraińskich.

Żeby uregulować tę sytuację, w grudniu 2022 roku zawarty został aneks z Agencją Uzbrojenia do umowy z 2016 roku, zmieniający termin dostaw pozostałych pięciu baterii z lat 2022-2024 na lata 2025-2027.

Wartość samego kontraktu nie uległa zmianie. Agencja Uzbrojenia podkreśla, że HSW realizuje równolegle dwa zamówienia. Pierwsze, to zamówienie z września 2022 roku, o wartości 3,81 mld zł brutto, które dotyczy dostarczenia Siłom Zbrojnym RP dwóch kolejnych dywizjonowych modułów ogniowych, w tym 48 systemów Krab, w latach 2025-2027. Drugie, to zamówienie na rzecz Sił Zbrojnych Ukrainy, Według agencji, przekłada się to na wykorzystanie maksymalnych możliwości produkcyjnych wykonawcy.

Według szacunków „Dziennika Zbrojnego”, w latach 2022-2027 HSW powinna dostarczyć polskiej armii 5 baterii z umowy z 2016 roku oraz 6 baterii z umowy z 2022 roku. Każda bateria liczy 8 armatohaubic Krab. Wraz z 2 „Krabami” dla Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia z Torunia, daje to łącznie 90 samobieżnych armatohaubic dla Sił Zbrojnych RP.

W przypadku zamówienia dla Ukrainy, według szacunków „Dziennika Zbrojnego”, chodzi o 9 baterii po 6 „Krabów” każda, czyli 54 armatohaubice.

Tym samym, w ciągu 6 lat HSW ma wyprodukować 144 samobieżne armatohaubice Krab (20 baterii). Rocznie to średnio 24 systemy (3,3 baterii). W praktyce oznaczałoby to, że Juta produkowałaby jeden dywizjon w polskiej konfiguracji na rok.

„DZ” zaznacza, że z dostępnych danych wynika również, iż w latach 2023-2024 HSW będzie realizowała dostawy AHS Krab w ramach zamówienia dla Ukrainy.

Dodajmy, że poza produkcją „Krabów”, HSW prowadzi remonty i naprawy dostarczonego sprzętu, co ma wpływ na moce produkcyjne zakładu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Jednocześnie, do końca 2021 roku HSW S.A. dostarczyła dla Sił Zbrojnych RP 80 sztuk haubic Krab.

W tym kontekście przypomnijmy, że w październiku ub. roku minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow poinformował, że Polska podarowała Ukrainie trzy dywizjony Krabów – czyli 54 armatohaubice, a nie 18 sztuk, jak wcześniej podawano. Ze słów Reznikowa wynikało zarazem, że Polska posiadała wówczas, szacunkowo, tylko około 30-40 AHS Krab.

Niezależnie od tego, w czerwcu, w Kijowie podpisano umowę o wartości około 3 mld złotych, dotyczącą zakupu przez Ukrainę ponad 54 sztuk polskich samobieżnych armatohaubic Krab dla trzech dywizjonów artylerii. Ze słów Reznikowa wynikało, że łącznie z podarowanymi przez Polskę armatohaubicami Ukraina będzie miała 108 Krabów.

We wrześniu 2022 r., minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę na kolejne dostawy haubic samobieżnych KRAB dla Wojska Polskiego, wraz z wozami towarzyszącymi na potrzeby dywizjonowych modułów ogniowych REGINA. W skład zamówienia wchodzi 48 haubic samobieżnych, 22 wozy dowodzenia i dowódczo-sztabowe, 12 wozów amunicyjnych, 2 warsztaty remontu uzbrojenia i elektroniki, pakiet szkoleniowy i logistyczny.

Również we wrześniu, polski MON zaproponował krajom zachodnim zakup armatohaubic Krab, aby przekazać je Ukrainie. „Ja ze swej strony przedstawiłem ofertę polskiego przemysłu zbrojeniowego, szczególnie jeśli chodzi o armatohaubice Krab. Jest to oferta skierowana do państw szczególnie zachodu Europy, które zamawiając Kraby na rzecz Ukrainy, mogą dobrze zainwestować swoje pieniądze” – mówił wicepremier.

155 mm haubica Krab przeznaczona jest do wsparcia ogniowego pododdziałów szczebla brygady, może realizować zadania ogniowe do 30 km klasyczną amunicją artyleryjską oraz do 40 km amunicją z dodatkowym napędem. Ponadto może prowadzić ogień amunicją precyzyjnego rażenia.

Zobacz: Kolejny Krab zniszczony na Ukrainie przez systemy Lancet?

Dziennikzbrojny.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply